haber görselleri

ODTÜ’de Yurt Kararı Geri Çektirildi!

m.güneş

YÖK tarafından gelen 17 Şubat tarihli karar ile 2022-23 bahar yarıyılında eğitim-öğrenimin üniversitelerde uzaktan olmasına karar verildi, birçok üniversite senatosu bu tepeden inme kararı kısa süre içinde kılıfına uydurmak ve öğrenciye duyurmak zorunda kaldı. ODTÜ senatosu da 20 Şubat tarihli aldığı bir karar ile eğitim-öğrenimin uzaktan yapılmasına karar verdi ve bunu bir mail ile öğrencilere duyurdu.¹ Bu tarihten itibaren öğrencilerin aynı gün içerisinde gelmezlerse yurda alınmayacağının da söylenmesi, yine, uzaktan eğitim kararı gibi, birçok öğrenciyi mağdur edecek bir karardı.²

Aldıkları mail ile aynı gün içerisinde okulda olmazlarsa yurda alınmayacaklarını öğrenen öğrencilerin şehirler arası ulaşım için yüksek meblağlara bilet alması gerekti. Yurtlarına dönen birçok öğrenciye “Hemen eşyalarını topla ve git!” dendi.³ Ani karar nedeniyle geç kalan öğrencileri içeri almayıp eşyalarına ulaşmalarının önünü kestiler.

ODTÜ’de öğrenciler yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi ve yüz yüze eğitime dair taleplerini dillendirmek üzere eylem ve etkinliklere başladı. Öğrenciler bir önceki gün alınan ani bir karar ile yurttan atılmalarının ardından 21 Şubat’ta Rektörlük önünde toplandı. Öğrenciler karara karşı ertesi gün (22 Şubat) saat 14’te Rektörlük önüne çağrı yaptı.⁶ Gelen tepkiler üzerine rektörlük yurtların bağlı olduğu Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığıyla öğrenci tarafını 22 Şubat’ta görüşmeye çağırdı. Görüşmeye katılan öğrenci temsilcilerinin çabasıyla yurtların bütün öğrencilere açılması kararı aldırıldı.

Bir sonraki adımda ise ODTÜ öğrencileri 24 Şubat’ta (bugün) 2. Yurt Kantininde yüz yüze eğitim olanaklarını ve uzaktan eğitim kararıyla birlikte yapılmış olan mağduriyet sebebi düzenlemeleri tartışacakları bir forum düzenleyecek.


Referanslar, dipnot numaralandırma usulüne uygun olarak satırın üst kısmına küçük punto ile yerleştirilen numaralar ile verilmekte olup bu numaralara eklenen link‘ler ile sizi ilgili kaynağa yönlendirecektir. Referansları belirginleştirmek için numaralar bold ve italic olarak biçimlendirilmiştir.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish