Üniversiteler (5)

Deprem Bölgesinde Değil, Öğrencinin Karşısında!

m.güneş

Üniversite öğrencileri Kadıköy’de 1 saat arayla uzaktan eğitim kararına karşı 2 ayrı eylem düzenledi.

Süreyya Operası önünde 20’yi aşkın gözaltı

Eylemlerden ilki için gençlik örgütleri ve öğrenci dayanışmaları saat 14.00 Süreyya Operası önüne çağrı yaptı. Öğrenciler toplanmadan önce çok sayıda çevik kuvvet polisi sokağın çevresinde konuşlandı.

Bir grup öğrenci alana geldiği anda, daha pankart bile açılmadan polis öğrencileri ablukaya aldı. Çevik kuvvet polisleri ikinci bir çember daha kurup basını da alandan zorla uzaklaştırdı. Öğrenciler işkence ve darp edilerek gözaltına alındı.

Eyleme gelmek ve dayanışma göstermek isteyen bir grup öğrenci de yol üzerinde ablukaya alınıp gözaltına alındı ÇHD’nin açıklamasına göre 20 kadar öğrenci gözaltına alındı.

Rıhtım’a çağrı

İkinci eylem çağrısı ise Kadıköy Rıhtam’a Sahne Sanatları Öğrencileri Dayanışması tarafından yapıldı. Öğrenciler toplanırken çevik kuvvet polisleri de alanın etrafında toplanmaya başladı. Polisler öğrencileri “bugün yasak var açıklama yapamazsınız!” diyerek gözaltına almakla tehdit etti. Öğrenciler buna rağmen iradelerini eylemi yapmaktan, sözlerini, taleplerini duyurmaktan yana kullandılar. Öğrencilerin “İlk Vazgeçilecek Şey Eğitim Olmamalıdır!” yazılı pankartı açmasının ardından diğer eylemde de olduğu gibi 2 çemberle basın ve öğrenciler birbirlerinden uzaklaştırıldı, öğrencilerin sesinin basın aracılığı ile kamuoyuna duyurulması engellenmek istendi. Yaşanan arbedeye, ablukaya ve “Dağılın!” çağrısına rağmen öğrenciler basın açıklamasını okudu, sözlerini dillendirdi, taleplerini saydı.

Talepler şu şekildeydi:

  1. İlk vazgeçilecek şey eğitim olmamalıdır!

  2. Üniversiteler yalnız öğrenim yeri değildir. Aynı zamanda sosyalleşme ve bir arada olma alanlarıdır. Öğrenciler bu dayanışmadan yoksun bırakılmamalıdır.

  3. Üniversitelerde yapılacak her türlü değişiklik, üniversite bileşenlerince yapılmalıdır.

  4. Depremzedeler için sağlıklı ve güvenilir, kamu ya da özel tüm otel ve konaklama tesisleri ile toplu konutlar başta olmak üzere şirketlerin elindeki bütün konutlar ücretsiz olarak depremzedelere açılmalıdır.

  5. Depremden etkilenen üniversite öğrencilerinin; öğrenim hayatlarını sürdürebilecekleri yeni planlamalar yapılmalı ve konaklama ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Deprem bölgesinde değil, öğrencinin karşısında!

İkinci eylemde gözaltı olmasa dahi biliyoruz ki polis orada öğrenciler ve geniş halk kitleleri arasındaki iletişimi kesmeye çalıştı. Ablukadaki öğrencilere yapılan megafonlu anons ile seslerinin duyurmaları engellenmeye çalışıldı. Tüm bunlar çevreden de tepki oluşturdu. Vatandaşlar arasında “Deprem bölgesinde yoktunuz da burada ne işiniz var?” diyerek tepki gösterenler de oldu. 

Karşısında duran kalkana ve etrafını çevreleyen ablukaya rağmen öğrenciler sesleri çıkarmakta ısrarcı, ısrarcı da olacaklar. Bizler de olabildiğince onların seslerini, taleplerini yaygınlaştırmak için dayanışmamızı gösteriyor olacağız.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish