araba davası 4

Boğaziçi Direnişi Araba Davası’nda 4. Duruşma Görüldü

Ezgi Sevinç

Boğaziçi Üniversitesinden 14 öğrencinin; “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme, kara ulaşım araçlarını kaçırma ve alıkoyma” suçlamalarıyla yargılandığı davanın 4. duruşması görüldü. 27 Haziran’da görülen duruşmaya Av. Ömer Kavili alınmadı,  salonun kapısı kilitlendi. Dava 14 Kasım’a ertelendi.

Duruşma Salonunun Kapısı Kilitlendi, Polis ve Güvenlik Görevlileri Salonda Bekledi

Üç ayı aşkın süre tutuklu yargılanan ve 7 Ocak’ta tahliye edilen Caner Perit Özen ve Ersin Berke Gök’ün de aralarında olduğu 14 öğrencinin yargılandığı davanın 4. duruşması; 22. Asliye Ceza Mahkemesinde gerçekleşmesi beklenirken salonun büyüklüğünden dolayı 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Öğrencilerin ve avukatların hazır bulunduğu duruşmayı; Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Article19, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi ve İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu da izledi. Bir önceki duruşmada salondan çıkarılan avukat Ömer Kavili’nin bu duruşmada da salona girişi engellendi. Bunun üzerine salonun kapısı kilitlendi, polis ve güvenlik görevlileri salonda bekledi.

Bir önceki duruşmada hazır bulunmasına karşın ifadesi alınamayan öğrencilerden Sude Şener’in avukatı, müvekkilinin atılı suçu işlemediğini, Ömer Kavili’nin salona alınmamasının savunma hakkının ihlali olduğunu belirterek Kavili’nin duruşmaya alınmasını istedi. Talep, dosyaya etkisi olmayacağı ve Kavili’nin duruşma düzenini bozacağı gerekçesiyle reddedildi.

Öğrencilerden Ayşe Beliz İnce, “geçtiğimiz duruşmada salonda bulundum ancak savunma hakkım elimden alındı yaklaşık 500 gündür süren direniş boyunca artık mahkemeleri tanımış bulunmaktayım” diyerek başladığı konuşmasında, Onur Yürüyüşü’nde haklarını kullanmak isterken gözaltına alınanlara ve Pınar Gültekin davasında katile indirim uygulanmasına dikkat çekti, mahkemelerde adil yargılanma yapılmadığını belirtti. İnce, kendisine yönelik atılı suç için “burada herhangi bir suçlama görmüyorum beraatimi talep ediyorum” dedi.

Avukat Baran Kaya, müştekilerin usule uygun olarak dinlenmediğini, herhangi bir tebligat gelmediğini bu aşamada tahkikata geçilmemesi gerektiğini ifade etti. Kaya’nın usul eksiklerinin tamamlanması talebinin ardından, bir önceki duruşmada öğrencilere sorulması gereken hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul edip etmediklerini hakim, öğrencilere sordu. Öğrenciler kabul etmedi.

Avukat Şuayip Bolat; Naci İnci ve güvenlik görevlilerinin mahkemeye getirilmemesinin ve kişiye özel yapılan duruşmanın adil yargılanma ilkesine aykırı olduğunu tekrar ifade etti ve “kişiye özel yapılan duruşmanın iptalini talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme, sanık avukatlarının taleplerini reddetti, müştekilerin davaya katılma talebini kabul etti. Öğrencilerin adli kontrol tedbirleri kaldırıldı ve dava 14 Kasım’a ertelendi.

Ne Olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi hazırlık öğrencileri 4 Ekim Pazartesi günü, derslerinin yüz yüze yapılması talebiyle rektörlük önünde eylem gerçekleştirdi. Naci İnci’nin rektörlük binasından çıkışı esnasında öğrenciler özel güvenlik tarafından darp edildi. Öğrencilerin yüz yüze eğitim talepleri sürerken dün Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreninde Boğaziçili öğrencileri hedef göstererek: “Rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyorsunuz, daha sonra aracın üstüne çıkıp tepinmeye başlıyorsunuz. Böyle bir öğrenci olamaz. Onlar olsa olsa üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir.” demesinin ardından öğrenciler gözaltına alındı.

14 öğrenci hakkında “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme, kara ulaşım araçlarını kaçırma ve alıkoyma” suçlamalarıyla dava açıldı. 7 Ocak’ta görülen ilk duruşmaya kadar; üç ayı aşkın süre tutuklu yargılanan Caner Perit Özen ve Ersin Berke Gök, 7 Ocak’ta tahliye edildiler.

İlk duruşmaya; iddianamede “mağdur” sıfatıyla yer alan Naci İnci, “şikayetçi” sıfatıyla yer alan iki özel güvenlik görevlisi ve İnci’nin şoförü katılmadı ve üç gün sonra yapılan “gizli duruşmayla” ifade verdiler.

21 Mart’ta yapılan 3. duruşmada, duruşmanın avukatlarından Ömer Kavili salondan çıkarıldı, hakim salonu terk etti, polisler duruşma salonuna girdi ve izleyicileri çıkardı. Savunma avukatlarının azledilmek istendiği duruşmada verilen aradan sonra mübaşir avukatların salona alınmayacağını açıkladı. Duruşmanın tutanağı UYAP üzerinden görüldü.

Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinin Duruşmasında; Hakim Salonu Terk Etti, Duruşma Avukatsız Yapılmak İstendi

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish