ogrenciler-kiralara-isyan-etti-parkta-yattilar-923300-5

81 İlin Valiliğine Kampüslere Yönelik Kısıtlamalar İçeren Yeni Genelge Gönderildi

İçişleri bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı, 81 ilin valiliğine “Üniversitelerde Güvenlik ve Barınma Tedbirleri” konulu genelge gönderdi.

Yayınlanan genelgede yeni dönemde başlayacak hareketliliğe karşı valilikler uyarılırken, barınma sorunu yaşayan öğrencilerin misafirhanelere yerleştirilmesi ve gerekli görüldüğünde “sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği sağlanması” öneriliyor. Ayrıca genelgede öğrencilerin ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlüğüne yönelik baskıcı mekanizmaları arttırmak üzere; X-Ray cihazlarının ve kameraların yaygınlaştırılması, öğrenci toplulukları ve kadın platformları hakkında istihbarat çalışması yapılması, barınma sorununa ilişkin yapılan paylaşımlara yönelik soruşturma başlatılması gibi planlamalar yer alıyor. Öğrenciler de bu sebeple genelgeye tepki gösteriyor, mücadeleye devam edeceğiz diyorlar.

Sivil Alan Araştırmaları Derneği olarak daha önce de çeşitli kampanyalarla ifade ettiğimiz üzere;

Öğrencilerin kulüplerde örgütlenme ve etkinlik düzenleme hakkına, kampüslerde barışçıl toplanma ve yürüyüş düzenleme hakkına sahip çıkıyor ve bu hakların anayasal haklar olduğunun altını çiziyoruz!

Kampüslerde; İstanbul Sözleşmesi için mücadele eden, işlevsel Cinsel Taciz Önleme Birimleri (CTS) kurulsun diyen, nefrete inat Onur Yürüyüşleri düzenleyen, şiddete, fobiye ve ayrımcılığa karşı her geçen gün güçlenen kadın ve LGBTİ+ toplulukları vardır ve kriminalize edilemez diyoruz!

Barınma temel bir haktır. Tüm öğrenciler için barınma hakkının adil ve ücretsiz bir şekilde sağlanması devletin sorumluluğudur. Her geçen gün derinleşen barınma hakkının ihlali eğitim hakkının da ihlaline yol açmakta ve geçici öneriler ile çözülememektedir. Öğrenciler de temel haklarının karşılanması için mücadele etmekte, her alandan seslerini yükseltmektedirler. Barınma hakları için mücadele eden öğrencilerin yanındayız diyoruz!

Öğrencilerin söz söylediği, nefes aldığı, özgür alanlar olan kampüslerde; öğrencilerin X-Ray cihazları ve kameralarla gözetim altında tutulmasını, ifade özgürlüğüne yönelik herhangi bir müdahaleyi kabul etmiyoruz!

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish