9e578e33-f253-afc2-535b-d5001a6be183

Öğrenciler Ücretsiz Yurt, Nitelikli ve Ucuz Yemekhane Talep Ediyorlar!

Öğrenciler barınma ve beslenme ihtiyaçlarına yönelik fiyatlardaki artışa, hayat pahalılığına, yetersiz yurt kapasitelerine, niteliksiz yemekhanelere karşı seslerini yükseltmeye devam ediyorlar. Geçtiğimiz günlerde 72 üniversite kulübü ve topluluğu; “Bize reva görülen şartlarda yaşamak istemiyoruz” diyerek insanca yaşama taleplerine ortak olmaya çağıran bir bildiri yayınladılar.

Barınma taleplerinin giderilmesini ve insanca bir yaşamı talep eden öğrenciler bir yandan da yemekhanelere gelen zamlara ve niteliksiz yemeklere karşı tepkilerini gösteriyorlar. Hacettepe Üniversitesi Yönetimi yemekhane ücretlerinin 2,85 liradan 4,25 liraya çıkarıldığını açıklarken, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetimi de yemekhane ücretlerinin 7,5 liradan 12 liraya çıkarıldığını açıkladı. Öğrenciler “krizin faturasının üniversitelilere kesilmesine izin vermeyeceğiz” diyerek zamlara tepki gösterdiler.

İTÜ’lü öğrenciler de yemekhanelerinin hafta sonu açık olmamasına ve öğrencilerin özel işletmelere mecbur bırakılmasına tepki göstererek İTÜ yönetimini verdiği sözü tutmaya çağırdı. Öğrenciler haftada 7 gün günde 3 öğün nitelikli yemek talep ediyorlar.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish