FBF0fEvWUAg9qsR

Tutuklanan Arkadaşlarıyla Dayanışmak İsteyen Boğaziçililere Gözaltı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri dün gece tutuklanan öğrenci arkadaşları için bugün eylem gerçekleştirdiler. Kampüs ve çevresi eylem öncesinde polis ablukasına alınırken kampüs önünde 6, kampüs içinde 4 öğrenci darp edilerek gözaltına alındı.

Boğaziçi Üniversitesinde 5 Ekim günü gözaltına alınan 10 öğrenciden 3’ü ifadelerinin ardından serbest bırakılırken 7 öğrenci dün savcılığa sevk edilmişti. Savcılıktaki ifadelerin ardından 4 öğrenci adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken 3 öğrenci tutuklama istemiyle sevk edildi. 1 öğrenci adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken 2 öğrenci tutuklandı. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Elif Bayburt “Yılmayacağız direnişe devamderken, tutuklanan Berke “Mücadele umuttur”, Perit ise “Size olan güvenimiz tam” mesajı gönderdiler.

Protesto haklarını kullanarak barışçıl eylem yapan arkadaşlarımızın tutuklanmasını kabul etmiyoruz!diyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri de tutuklanan arkadaşları ile dayanışmak için #MücadeleUmuttur #BerkeyePeriteÖzgürlük etiketleriyle bugün saat 12.30’da Güney Kapıya eylem çağrısında bulundular. Eylem öncesi kampüs abluka altına alındı, kampüs etrafına barikatlar kuruldu.

Eylem için Güney Kampüste bir araya gelen öğrenciler “Tüm Kayyumlar Gidecek Mücadele Umuttur” pankartıyla kampüs kapısına yürüyüş gerçekleştirdiler. Kampüs dışında basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilerin dışarı çıkmasına izin verilmedi. Polis öğrencilere “Dağılın!” anonsu yaparken öğrenciler Anayasanın 34. Maddesi gereğince herkesin barışçıl gösteri yapabileceğini hatırlattılar.

Kampüs kapısında yaşanan müdahalede önce 3 öğrenci gözaltına alındı. Kampüs dışında da eylem destek olmak için gelen en az 6 öğrenci gözaltına alındı. Öğrenciler sık sık “kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” ve “polis simit sat onurlu yaşa” sloganı attılar. Öğrenciler ısrarlı tutumları neticesinde Güney Kapıda basın çalışanlarına karşı basın açıklaması gerçekleştirdiler. Basın açıklamasın ardından tekrar polis müdahalesi gerçekleşti ve 1 öğrenci daha gözaltına alındı. Böylece gözaltı sayısı 10’a çıktı.

 Ne Olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi hazırlık öğrencileri 4 Ekim Pazartesi günü, derslerinin yüz yüze yapılması talebiyle rektörlük önünde eylem gerçekleştirdi. Naci İnci’nin rektörlük binasından çıkışı esnasında öğrenciler özel güvenlik tarafından darp edildi. Öğrencilerin yüz yüze eğitim talepleri sürerken dün Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde Boğaziçili öğrencileri hedef göstererek: “Rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyorsunuz, daha sonra aracın üstüne çıkıp tepinmeye başlıyorsunuz. Böyle bir öğrenci olamaz. Onlar olsa olsa üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir. “demesinin ardından öğrenciler gözaltına alınmaya başladı.

Açıklamaların ardından üniversite polis ablukasına alınırken eylemlere katılan  arkadaşlarının kampüs içinde ve dışında gözaltına alındığı bilgisini alan öğrenciler Güney Kampüs Kapısı önünde oturma eylemi gerçekleştirdiler. Oturma eyleminin ardından polis 7 öğrenciyi daha darp ederek gözaltına aldı.

 3 öğrenci serbest bırakılırken 7 öğrenci hakkındaki ise 4 Ekimdeki eylemler gösterilerek “Kamu malına zarar, tehdit, hakaret, 2911 muhalefet” ettikleri iddiasıyla savcılığa sevk edildi. Öğrencileri “kayyum” Naci İnci’nin ihbar ettiği öğrenildi.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish