FBFnW6fXMAA-X5j

Türkiye’de Öğrenci Mücadelesi: Dayanışma Güçlendirir!

Bu belgeseli, Türkiye’deki öğrenci dayanışmasının ve aktivizminin kazanımlarını hatırlatmak için hazırladık. Kampüslerde giderek artan baskılara, cinsel taciz ve saldırılara karşı sessiz kalan yönetimlere, yurt ve yemekhanelere yapılan yüksek zamlara ve kulüp faaliyetlerin engellenmesine karşı bir araya gelen öğrencilerin dayanışmasını, öğrencilere söz vererek onlardan dinleyeceğiz. 

Özgür ve eşit eğitim hakkını savunan öğrenciler; aynı zamanda, barınma, ulaşım, beslenme ve güvende olmak gibi en temel hakları için de mücadele veriyor. Gelin, hep beraber öğrencilerin sesine kulak verelim…

Gönül Gören, öğrenciliği sırasında bir yıl tutuklu kalan bir avukat. Bu süre okulunun uzamasına sebep oldu; fakat sıra arkadaşlarının desteği ve dayanışmasıyla derslerini aksatmadan ders notlarına erişerek hapiste sınavlara girmeyi başardı. Gönül, hapiste öğrenci olmanın zorluklarından bahsederek dayanışmanın önemini vurguladı. Tutuklu öğrencilere nasıl destek olabileceğinize dair bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Mert Batur, İstanbul Üniversitesi öğrencisi. Üniversitede bir anda arttırılan yemekhane fiyatlarına karşı yapılan öğrenci eylemlerini hatırlattı. Yemekhane fiyatlarına karşı sürdürülen mücadele kazanımla sonuçlandı ve öğün ücretleri geriye çekildi. Üniversitede başlayan eylemler diğer üniversitelerdeki beslenme hakkına dair mücadeleye de örnek oldu.

Simge İngün, Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi. Ocak 2021’de başlayan Boğaziçi Direnişi sürecini aktardı. Kayyum rektöre ve üniversitede yaşanan hak ihlallerine karşı öğrencilerin ve üniversite bileşenlerinin vazgeçmediği Direniş, birçok üniversite öğrencisine umut oldu.

Nilay Ulaş, Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi. Üniversitelerinde cinsel tacize karşı verdikleri mücadeleyi bizlere anlattı. Üniversitelerinde yaşanan cinsel taciz vakası sonrası bir araya gelen öğrencilerin ve öğrenci kulüplerinin çabaları neticesinde, üniversitede Cinsel Tacizi Önleme Biriminin açılmasına karar verildi.

Belgeseldeki öğrencilere katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish