E_u-qLnXMAA3nn2

Akademide Şiddete ve Tacize Yer YOK!

İTÜ öğretim üyesi Celal Şengör’ün bir kadın öğrencisine uyguladığı tacizi ve şiddeti övünerek anlattığı videonun ortaya çıkmasının ardından İTÜ’lü öğrenciler; “akademide şiddete, tacize yer yok” demek için Pazartesi günü kampüslerinde eylemdeydiler.

Celal Şengör’ün “kadınların terbiye edilmesi” düşüncesiyle bir kadın öğrencisine uyguladığı tacizi ve şiddeti meşrulaştırarak anlattığı ifadelerin yer aldığı videonun ifşa edilmesi üzerine öğrenciler, sosyal medya üzerinden #İTÜdeTacizciAkademisyenİstemiyoruz diyerek duruma tepki göstermişlerdi. İTÜ Kadın+ Dayanışması ve Taşkışla Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Eşitlik Topluluğu yayınladıkları bildiri ile kampüslerde tacize ve şiddete karşı ses çıkarmak ve tacizi meşrulaştıranları kampüslerde istemediklerini duyurmak için İTÜ Maden Fakültesi önünde eyleme çağırdı.

Gösterilen tepkiler üzerine İTÜ yönetimi Celal Şengör hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Öğrenciler ise soruşturmanın kapalı kapılar ardında göstermelik komisyonlar tarafından değil; içerisinde öğrencilerin ve okul bileşenlerinin yer aldığı şeffaf ve denetlenebilir cinsel taciz önleme birimleri tarafından sağlanmasını ve tacizcilerin akademik kariyerine bakılmaksızın okuldan uzaklaştırılmasını istiyor.

20 Eylül Pazartesi günü saat 13.00’da Maden Fakültesi önünde İTÜ Kadın+ ve Taşkışla Kadın Çalışmaları Topluluğunun çağrısıyla bir araya gelen öğrenciler “Akademide şiddete, tacize yer yok, İTÜ’de Celal Şengör’ü istemiyoruz” yazılı pankart açarak basın açıklaması gerçekleştirdiler. Ardından saat 14.00’da öğrenciler Rektörlük binası önünde protesto gerçekleştirdi.

Celal Şengör ise katıldığı bir programda tepkilerin “abartılı” olduğunu ve durumda “anormallik” görmediğini savundu. Öğrenciler ise tepkilerinin yerinde olduğunu, soruşturmanın takipçisi olacaklarını ve Celal Şengör’ün görevinden alınması taleplerini yinelediler.

Bir diğer “Üniversiteyi Tacizcilerden Arındıracağız” mücadelesi de Gazi Üniversitesi Dayanışması’ndan. Gazi Üniversitesi Dayanışması da “kadın öğrencilerine derste sözlü tacizde bulunan ve soruşturma bile geçirmeden ders vermeye devam edecek olan Orhan Acar, kadınlar ve LGBTİ+ bireyler için bir tehdittir. Dekanlıktan istifa etmesi yetmez, Orhan Acar’ı okulda görmek istemiyoruz. Akademiyi tacizcilerden arındıracağız!” diyor.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish