Burcu Karakaş’tan KYK Yurt Sonuçlarına Dair Haber: “Barınma hakkının ihlali eğitim hakkının da ihlaline yol açıyor”

Burcu Karakaş, Deutsche Welle için KYK yurt başvurusu sonuçlarına dair bir haber hazırladı. Haberde; KYK yurt sonuçlarının açıklanmasının ardından yurda yerleşemeyen öğrencilerin, barınmaya dair yaşadıkları problemler ve bu problemlerin sebeplerinin neler olduğuna dair röportajlar yer aldı.

Karakaş, yurda yerleşemeyen öğrenciler ile birlikte dernek direktörümüz Berna Akkızal ile de görüştü. Akkızal, barınma hakkının ihlalinin eğitim hakkının ihlaline de yol açtığına dikkat çekti:

KYK yurtlarına ihtiyaç duyan öğrenci sayısı ile kapasite arasında çok ciddi bir fark var. Bu biraz öğrenci sayısının artması ve KYK yurtlarının aynı oranlarda arttırılmamasıyla da ilgili tabii ki. 2016 yılında yaklaşık 1 milyon kişi daha üniversite öğrencisi olmuş. Bir başka işin maddi kısmı da bu sene burslara yapılan zam enflasyonun çok gerisinde kaldı fakat yurtlara yapılan zam bu rakamların oldukça üzerindeydi. KYK yurduna yerleşemeyen öğrencinin karşısında iki tane seçenek var. Bunlar da oldukça maliyetli iki seçenek. Biri özel yurtlara yerleşmek diğeri de ev kiralamak. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde oldukça maliyetli seçenekler bunlar.”

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish