ig_İstanbul Sözleşmesi ve Üniversiteler Kadın ve LGBTQ’lara Yönelik Hak İhlalleri Atölyesi

“İstanbul Sözleşmesi ve Üniversiteler: Kadın ve LGBTQ+’lara Yönelik Hak İhlalleri” Atölyesi

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dayanışma Ağı (AĞ-DA), İstanbul Sözleşmesinin tartışmaya açılması ile birlikte medyada, işyerinde, ev içinde ve eğitim kurumlarında kadın ve LGBTQ+’lara yönelik nefret söylemini ve her türlü şiddeti tespit edebilmek, toplantı gösteri ve yürüyüş hakkına sahip çıkarak diğer alanlardaki hak ihlalleri görünür kılmak, uluslararası işbirliğini geliştirmek ve İstanbul Sözleşmesi tartışmaları ekseninde açığa çıkan hak ihlalleri ile mücadele edebilmek adına ortak politika önerileri geliştirmek üzere bir dizi etkinlik başlattı.

Bu kapsamda; 18-19 Eylül 2021 tarihlerinde “İstanbul Sözleşmesi ve Üniversiteler: Kadın ve LGBTQ+’lara Yönelik Hak İhlalleri” başlığı altında, açılış konuşmasını Eylem Ümit Atılgan’ın yapacağı bir çevrimiçi atölye düzenliyor. 

Bu atölyede, üniversiteler özelinde eğitim kurumlarında kadın ve LGBTQ+ öğrencilerin karşılaştıkları hak ihlalleri tartışılacak. Sivil toplumun ve öznelerin gerçekleştirdiği hak izleme çalışmaları raporları sunulacak ve katılımcı konuşmacı olan öğrenciler, üniversite içerisinde karşılaştıkları deneyimleri paylaşacak.

Atölye sırasında kayıt alınacak, kayıtlar geçici olarak tutulacak ve yalnızca atölye ekibi tarafından deşifrasyon ve raporlama için kullanılacaktır. Atölyenin sonuçları raporlaştıracak ve AĞ-DA’nın web sitesi üzerinden yaygınlaştırılacaktır.

Atölye Civil Rights Defenders ve Humboldt Üniversitesi Karşılaştırmalı Demokrasi Çalışmaları Merkezi’nin desteğiyle gerçekleşecektir. 

Etkinliğe kayıt ve KVKK onayınız için formu doldurmanızı rica ederiz: https://forms.gle/8Vh2rSe8ZXjPAB2W6

Ayrıntılı bilgi için: agdaistsoz@gmail.com

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish