Ekran-görüntüsü-2021-09-14-143525

Kalmadıkları Ayın Faturası Öğrencilere Kesildi

Kredi Yurtlar Kurumunun öğrencilerden Eylül ayının da ücretini alacak olması tepkiye neden oldu. Öğrenciler, kalmadıkları veya birkaç gün kalacakları yurtlar için yüksek miktarda ücret ödeyecek olmalarına sosyal medya üzerinden tepki gösterdiler.

Yeni öğrenim dönemi başlarken öğrencilerin barınma hakkına dair sorunları devam ediyor: yurtlara yapılan zamlar, henüz açıklanmayan KYK başvuruları, yetersiz yurt kapasiteleri, uçuk fiyatlarda ev kiraları, pandemi koşulları… Pek çok öğrenci yeni döneme “nerede kalacağız?” sorusu ile başlıyor. 

KYK başvuruları henüz açıklanmadı ve devlet yurdunda kalma hakkı kazanamayan öğrenciler, özel yurt veya ev arayacak. Ancak her ikisinin de ücretleri oldukça fazla. Alınan KYK bursları ile ev/özel yurt ücretlerini karşılamak neredeyse imkansız. Artan fatura ve ev kiralarına rağmen öğrenim burs ve kredileri de aynı oranda artmadı. Öğrenciler yaşanan bu adaletsizliğe karşı “Barınamıyoruz!” dedi.

KYK yurtlarına yapılan zammın KYK burslarına yapılan zamdan fazla olması öğrenciler arasında tepkiye neden olmuştu. Şİmdi de öğrencilerden kalmadıkları ayın (Eylül) ücreti ve yurt depozitosu isteniyor. Bu durum sosyal medya üzerinden öğrencilerin tepkisine neden oldu. KYK’nın sunduğu gerekçe ise resmiyette yurtların 12 Eylül’de açılmış olduğu ve geri kalan 18 günlük ücretin istendiği yönünde. Oysa öğrenciler ancak bölümlerinin başlangıç takviminden bir gün önce yurda yerleşebiliyor. Birçok üniversite Ekim ayının başında veya 27 Eylül’de açıldığı için öğrenciler ya Eylül ayında yurtta hiç kalamayacak ya da sadece birkaç gün kalabilecek. Öğrenciler bu adaletsiz düzenlemenin geri alınmasını istiyorlar.

Biz de öğrencilerin adil ve uygun koşullarda devlet yurtlarında barınma hakkı vardır! diyoruz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish