IMG-7007

Öğrencilerin Kazanımı: Melih Bulu “6 Ayda Biter” Demişti 6 Ayda Gitti

Ocak ayından beri kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı öğrencilerin ve akademisyenlerin umutlarını koruyarak sürdürdükleri Boğaziçi Direnişi bugün kazanımla sonuçlandı. Melih Bulu, kendisinin dahi haberi olmadan,14 Temmuz tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevinden alındı. Sivil Alan Araştırmaları Derneği olarak altını çizmek isteriz ki; bu kazanım, 6 ayı aşkın zamandır üniversite bileşenlerinin sürdürdüğü mücadelenin bir ürünüdür. 

2 Ocak’ta Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kayyum atanmasından sonra başlayan ve yurda yayılan eylemlerde; 1000’i aşkın gözaltı, tutuklamalar, yurt dışı yasakları, ev hapsi uygulamaları ve güvenlik ile polis şiddetine rağmen, öğrenciler vazgeçmedi ve direnmeye her şeye rağmen devam etti. Bu süreçte öğrenciler sadece Melih Bulu’nun istifasını değil; bütün kayyum rektörlerin istifasını talep ederek hiçbir üniversitede kayyum istemediklerini dile getirdiler. Bugün de öğrenciler Melih Bulu’nun rektörlüğünün sonlandırılması kazanıma sahip çıkarak, taleplerini hatırlatıyorlar. Üniversitelerinin demokratik ve özerk ortamının korunmasının ve tesisisin yeniden sağlanmasının sadece Melih Bulu’nun gitmesiyle olmayacağının altını çizen öğrenciler, Melih Bulu’nun kadrosunda bulunan herkesin istifa etmesini ve 6 ayı aşkın zamandır yaşanan hak kayıplarının ve haksız uygulamaların acilen telafisini istiyorlar.

Gerekçesi açıklanmayan bu görevden almanın sonucunda yeni rektörün kim olacağı ve hangi yöntemle belirleneceği merakla bekleniyor. Öğrencilerin ve akademisyenlerin taleplerinin arkasında durduğumuzu da hatırlatarak, yeni rektörün demokratik ve şeffaf bir seçimle gelmesini umuyoruz. 

Not: Boğaziçi Direnişinin hafızasına katkıda bulunmak için Direnişin kronolojisini hazırladık. Belirli aralıklarla güncellediğimiz kronolojiye buradan ulaşabilirsiniz.

Not 2: Fotoğraf, Ata Murat Kalkan’a aittir.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish