kapak_171128

İlk Duruşma Yarın: #AnılveŞilanaÖzgürlük

Boğaziçi Direnişine katıldıkları gerekçesiyle tutuklu bir şekilde yargılanan Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta’nın da içinde bulunduğu davanın ilk duruşması 2 Nisan Cuma günü saat 09.30’da Kartal’daki Anadolu Adliyesinde görülecek.

2 Şubat 2021’de Kadıköy’de düzenlenen Boğaziçi ile dayanışma eylemlerinde gözaltına alınan 23 öğrenci ile ilgili iddianame hazırlandı. Savcılık, Şilan’ın da içinde bulunduğu 3 öğrenci için 10 yıla kadar ve diğer 20 öğrenci için de 6 yıla kadar hapis cezası istiyor.

İstanbul Anadolu 38. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede 23 öğrenci hakkında 2911 sayılı Toplumsal Gösteri ve Yürüyüş Kanununa Muhalefet suçlaması yer alıyor. Tutuklu bulunan Şilan Delipalta ile Ezgi Ertürk ve Mehmet Şimşek hakkında ise 10 yıla kadar hapis istemi yer alıyor.

Ne olmuştu?

2 Şubat günü düzenlenen eylemde polis, günün erken saatlerinden itibaren bütün Kadıköy’ü ve Kadıköy’e gelen yolları abluka altına almıştı. Ara sokaklarda buluşan öğrenciler, kayyum rektör Melih Bulu’yu protesto etmek için yürüyüş düzenlemişti. Polisin öğrencilerin üzerine araba sürdüğü görüntüler de medyaya yansımıştı.

2 Şubat’ta gözaltına alınan 93 öğrenci arasından 23’ünün gözaltı süresi uzatılmış ve 10’u tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilmişti. Tutuklama talep edilen İstanbul Üniversitesi öğrencisi Şilan Delipalta ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar üniversitesi öğrencisi Anıl Akyüz tutuklanırken 11 öğrenci hakkında yurt dışı çıkış yasağı ve ev hapsi, 2 öğrenci hakkında da yurtdışı çıkış yasağı adli kontrolüne hükmedilmişti.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish