ExbuBMdXEAAuzqb

İTÜ Dayanışması: “Kulüp Kültürümüze Yapılan Saldırıya Karşı Dayanışmaya Çağırıyoruz!”

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) yönetiminin kulüpler yönergesinde yaptığı değişikliğe tepki İTÜ Dayanışmasından geldi. İTÜ Dayanışması, yapılan değişikliği kulüp kültürüne yönelik bir saldırı olarak değerlendirerek kulüpleri dayanışmaya çağırdı.

Yapılan değişiklikler neler?

Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan İTÜ Dayanışması, yapılan düzenlemelerin kulüpleri tamamen rektörlüğün atadığı kişilerin kontrolü altına aldığına dikkat çekiyor. 19 Mart 2021’de yayınlanan İTÜ Öğrenci Kulüpleri ve Öğrenci Faaliyetleri Koordinatörlüğü Yönergesi’nde, daha önceki düzenlemelere göre yapılan değişiklikler özetle şöyle:

  1. Kulüpleri denetleyecek kurulun üyelerinden 5’i atanmış kişilerden 3’ü seçilmiş öğrencilerden oluşuyor. Bu kurul denetleme ve kapatma dahil her türlü yetkiyle donatılmış durumda. Üstelik seçilmiş 3 öğrencinin alınacak her kararda sözü bulunmuyor. Genelde 5 atanmışa karşı 1 öğrencinin kaldığı senaryolar kurgulanmış.
  2. Sosyal medya paylaşımları ve diğer faaliyetleri kulübün faaliyet alanında değilse kulüp kapatılabiliyor.
  3. Kulüplerin gezilerinde, seyahatlerinde bir danışman hocanın refakati şart koşuluyor.

İTÜ Dayanışmasının çağrısı

İTÜ Dayanışması, yapılan değişiklikler karşısında bütün kulüpleri kendi temsil mekanizmasını yaratmak üzere İTÜ Dayanışması zeminine davet ederek şu çağrıyı yaptı:

“Tüm kulüpleri dayanışma zamanıdır, ve bir araya gelmenin yolları aranmalıdır. İTÜ Dayanışması, üniversitenin tüm bileşenlerini içerdiğinden bu zemini oluşturmak için uygundur. 28 Mart Pazar Günü saat 16:00’da tüm kulüplerden en az 1 temsilciyi online toplantıya davet ediyoruz, alternatif öğrenci temsiliyetlerini ancak bir araya gelerek oluşturabiliriz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish