ExqkFyoXAAEhxx3

#Kaldı2: Boğaziçi Tutuklusu Ömer Şengel De Tahliye Edildi!

2 Şubat’ta Kadıköy’de gerçekleştirilen Boğaziçi eylemi sebebiyle gözaltına alınarak tutuklanan Ömer Şengel tahliye edildi. Bugüne kadar 11 öğrencinin tutuklandığı davalarda, Ömer’in de tahliyesiyle 2 tutuklu öğrenci kaldı.

Boğaziçi Üniversitesine Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından başlayan protestolar devam ediyor. 2 Şubat günü Kadıköy’de Boğaziçi Dayanışmasının çağrısıyla toplanmak isteyen öğrencilere yoğun bir polis saldırısı gerçekleşmiş, gün boyunca yüzden fazla öğrenci gözaltına alınmıştı. Toplamda 800’den fazla öğrencinin gözaltına alındığı eylemlerde, 11 öğrenci tutuklanmıştı.

Ömer Şengel, Kadıköy’de gerçekleştirilen eylem sebebiyle ev baskınıyla gözaltına alınmış ve 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet, Kamu Malına Zarar ve Polise Mukavemet suçlamalarıyla ifade vermişti. Ardından sosyal medyada paylaştığı bir tweet sebebiyle ayrıca hakkında Terör Örgütü Propagandası Yapma suçlaması da getirilmişti. Aynı sebeplerle tutuklanan 4 öğrencinin geçtiğimiz günlerde tahliye edilmesinin ardından Ömer Şengel de 29 Mart’ta tahliye edildi.

#Kaldı2: Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta’nın duruşması 2 Nisan’da

Boğaziçi tutuklularından Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta’nın yargılanacağı davanın ilk duruşması 2 Nisan günü saat 9:30’da İstanbul Anadolu Adliyesinde görülecek. Öğrenciler 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet ve Kamu Malına Zarar Verme suçlamalarıyla yargılanıyor.

Boğaziçi Dayanışması, öğrencilerin davasını takip etmek ve dayanışma göstermek için 2 Nisan’da İstanbul Anadolu Adliyesine çağrı yaptı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish