ExaaWp3W8AUDiJ-

Boğaziçi’nde LGBTİ+ Bayrağı Açma Gerekçesiyle Gözaltı: Gökkuşağıma Dokunma!

Boğaziçi Üniversitesinde LGBTİ+ bayrağı açtığı için bir öğrenci hakkında disiplin soruşturması açılmasının ardından gerçekleştirilen protestolarda 52 öğrenci gözaltına alındı. Öğrenciler #GökkuşağımaDokunma diyerek soruşturmaya ve gözaltılara tepki gösteriyor.


LGBTİ+ bayrağına gözaltı

Boğaziçi Üniversitesinde süren kayyum rektör karşıtı protestolarda bir öğrencinin LGBTİ+ bayrağı açması üzerine hakkında disiplin soruşturması başlatıldı. 25 Mart’ta Boğaziçi Dayanışmasının, hakkında disiplin soruşturması başlatılan öğrenciyle dayanışmak üzere yaptığı çağrıya katılmak üzere kampüse giden öğrencilerden 4’ü, LGBTİ+ bayrağı taşıdıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. “Arkadaşlarımızı serbest bırakın!” diyen öğrenciler, gözaltı işleminin yapıldığı noktadan ayrılmayacaklarını duyurdu ve toplamda 12 öğrenci gözaltına alındı.

Boğaziçi Dayanışması, öğrencilerin derhal serbest bırakılması talebiyle bir basın açıklaması gerçekleştirerek, öğrenciler serbest bırakılana kadar kampüste nöbet tutacaklarını açıkladı. Boğaziçi öğrencileriyle dayanışmak için üniversiteye gitmek üzere bir yürüyüş düzenleyen 12 öğrenci daha gözaltına alındı.

Gözaltına alınan arkadaşları için buluşan öğrencilere de gözaltı

Gözaltına alınan öğrenciler 26 Mart’ta Çağlayan Adliyesine getirildi. Bu sırada adliye önünde bir basın açıklaması gerçekleştirmek üzere buluşan öğrencilere henüz basın açıklaması başlamadan bir polis saldırısı gerçekleşti ve 52 öğrenci ile 1 gazeteci gözaltına alındı.

46 öğrenci ifadelerinin ardından gece geç saatlerde serbest bırakılırken 6 öğrenci ertesi gün Çağlayan Adliyesine getirildi. Öğrenciler, 2911 Sayılı Toplantı ve gösteri Yürüyüşü Kanununa muhalefet suçlamasıyla beraber, gözaltında oldukları sırada kırılan bir polis aracı camı sebebiyle “kamu malına zara verme” suçu ile ilgili de ifade verdi. 6 öğrenciden 4’ü tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi ancak bütün öğrenci adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

“Kayyum rektörlere karşı bundan sonrası hepimizde!”

Tüm bu yaşananları protesto etmek üzere 27 Mart, saat 13:00’te Kadıköy’de Boğaziçi Dayanışmasının çağrısıyla bir araya gelen öğrenciler “Homofobik, transfobik rektör istemiyoruz!” diyerek gözaltına alınan öğrencilerle dayanışma içinde olduklarını ifade etti. “Kayyumlara karşı bundan sonrası hepimizde” pankartı taşıyan öğrenciler, LGBTİ+ bayrakları da açtı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish