Encr4_pW4AIv0cC

Atılım Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi Öğrencileri Okul Yönetimine Sesleniyor: #EgitimDegilCinayet

Üniversitelerde 2020-2021 güz dönemi vize sınavlarının zamanı geldi. Birçok üniversite, yapılacak ara sınavları Covid-19 pandemisi kapsamında alınan önlemler doğrultusunda, uzaktan/online bir şekilde uygulama kararı aldı. Fakat Ankara’da bulunan Atılım ve Bilkent Üniversiteleri, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) 30 Temmuz 2020 tarihinde yayınladığı “Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci Rehberi” doğrultusunda*, ara sınavlarını yüz yüze uygulama kararı aldı.

Atılım ve Bilkent Üniversitesi öğrencileri, üniversitelerinin aldığı bu karara karşı sosyal medyada kampanya başlattı. Twitter’da #egitimdegilcinayet etiketi altında bir araya gelen öğrenciler, vaka sayılarının artışına dikkat çekerek uygulamanın geri çekilmesini talep ediyor. Üniversite yönetimlerinin duruma  yönelik hala bir açıklama yapmadığını paylaşan öğrenciler, mağduriyetlerinin en kısa zamanda giderilmesini istiyor.

Öğrencilerden yönetime mesaj

Atılım ve Bilkent Üniversiteleri öğrencilerinin ortak yayımladığı mesajda, örgün bir şekilde gerçekleştirilmesi planlanan sınav kararının geri çekilmesi talebi yer alıyor. Öğrenciler, örgün sınavlara dair duydukları endişelerinin nedenlerini ise şu şekilde sıralıyor;

– Ülkemizde salgının seyrinden dolayı yeni kısıtlamalar ve yasaklar getirilmesi,
– Salgın riski üniversitelerinden düşük olan MEB kurumlarının bile kapatılması,
– Okullarımızın Ankara gibi salgın seyri yüksek bir şehirde yer alması,
– Çoğu öğrencinin şehir dışında ikamet etmesi ve KYK yurtlarının da kapalı olması,
– Okullara ulaşmak isteyen öğrencilerin kalabalık toplu taşıma araçlarında yolculuk edecek olması,
– Kronik rahatsızlığı bulunan öğrencilerin büyük sağlık sorunu yaşayacak olması,
– Vaka sayılarının kış aylarının gelişiyle eski noktaya ulaşması,
– En önemli sebeplerden biri de ailemizin sağlığı.

*YÖK, Covid-19 salgını sebebiyle, üniversitelerde hangi eğitim modelinin uygulanacağını, üniversite yönetimlerinin inisiyatifine bırakmıştı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish