haber – website

ABD’de Filistin’e Destek Eylemleri Üzerine Röportaj

Bugünlerde insan hakları aktivizmi ile ilgilenenlerin en büyük tartışma konusu Filistin-İsrail Çatışmasıdır demek yanlış olmaz. İsrail Hükümeti ve askeri güçleri soykırım ve savaş suçlarıyla suçlanırken çoğu ülkede vatandaşlar -ve özellikle öğrenciler- soykırıma karşı protestolar düzenliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) öğrenciler, eylemlerde öğrencilerin karşı karşıya kaldıkları polis şiddeti, öğrencilerin diplomalarının verilmemesi veya haklarında soruşturma açılması gibi çok çeşitli nedenlerle en çok haberi yapılan, uluslararası basında da en çok yer alan protestoların öznesi haline gelmiş durumda.

Biz de akıllarda oluşan soruları sormak ve ABD’deki eylemler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Georgia Üniversitesi öğrencisi Austin ile konuştuk.

Öncelikle, üniversitenizde öğrencilerin özellikle neyi savunduğunu, protestoların ne için gerçekleştiğini sormak istiyoruz. Bazı Amerikan üniversitelerinin akademik ve askerî alanlarda İsrailli kurumlarla çeşitli anlaşmaları olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu üniversitelerdeki bazı öğrenciler bu anlaşmaların feshedilmesi gerekliliğini savunuyorlar. Bu sizin için de geçerli mi? Protestoların spesifik hedefleri hakkında bize biraz ayrıntı verebilir misiniz?

Filistin’de Adalet için Öğrenci Dayanışması Hareketi, ABD genelinde bir hareket ve Georgia Üniversitesi’nde olan ekibi hareketin ulusal örgütüyle talepler noktasında ortaklaşıyor. Temel olarak bu süreçten etkilenen özellikle Filistinli öğrencilerle dayanışma, kampüste ifade özgürlüğünün korunması, üniversitenin soykırımda suç ortağı olan şirketlere yaptığı yatırımın ifşa edilmesi ve ilişkilerin kesilmesi eylemlerde odaklanılan temel şeyler. Spesifik talepler ve daha fazlası için dileyenler Instagram’da @gastudents4divestment adresine bakabilirler.

ABD’deki öğrenciler ülke çapında protesto için nasıl organize oldular? Bu, tüm protestoların ortak bir siyasi pozisyona sahip olduğu planlı bir kampanya mı? Yoksa Columbia Üniversitesi gibi bazı üniversitelerde polisin protestocu öğrencilere saldırması üniversiteler arasında beklenmedik bir şeyi mi tetikledi?

Filistin’de Adalet için Ulusal Öğrenciler Hareketi’nin ABD genelinde bireysel şubeleri bulunmakta. Bu örgüt, üniversite öğrencilerine Filistin’i savunmalarına yardımcı olacak kaynaklar sağlayarak rehberlik ediyor. Columbia Üniversitesi protestocularının çoğu üniversitelerinin Filistin’de Adalet için Öğrenci Dayanışması’nın üyesi. Georgia Üniversitesindeki protestolar Ekim ayından bu yana sık sık yapılıyor, ancak Columbia birçok üniversiteye daha önce kullanılan yürüyüş gibi protesto biçimlerinin yanı sıra kampüste kamp kurma konusunda da ilham verdi.

Bazı üniversitelerdeki protestoların polis şiddetine maruz kaldığını biliyoruz. Georgia Üniversitesi de bunlardan biri mi? Ve üniversitenizdeki ve diğer üniversitelerdeki idari makamlar neden polisi aramak gibi bir girişimde bulundular? Bu Rektörün bir kararı mıydı? Diğer idari organlar karar alma sürecine katıldı mı? Öğrencilerin protestolarını engellemek için kullandıkları herhangi bir neden var mıydı?

29 Nisan’da 16 öğrenci, üniversitem gibi devlet tarafından finanse edilen üniversitenin polis departmanı tarafından tutuklandı. Bu polisler, eyalet yasalarının yanı sıra Üniversite politikalarını da takip ediyor. Üniversite, bu öğrencilerin kamp kurarak ve protesto için izin verilmeyen bir alanı işgal ederek izinsiz girdiklerini ve politikayı ihlal ettiklerini savundu. Ayrıca bu öğrenciler kendilerini savunma şansları olmadan, savunma haklarını kullanamadan üniversiteden uzaklaştırıldılar.

Filistin yanlısı protestolara karşı kullanılan argümanlardan biri de protestolarda bazı antisemitik olayların yaşandığı yönünde. Protestocu öğrencilerin bazı kongre üyeleri/senatörler, ABD’deki bazı Yahudi öğrenciler, Yahudi öğretim üyeleri ve İsrailli politikacılar tarafından antisemitizmle suçlandığına dair bazı haberler okuduk. Yahudi halkını hedef alan herhangi bir nefret suçu/söylemi tespit ettiniz mi?

Georgia Üniversitesindeki bazı Yahudi öğrenciler 7 Ekim’den bu yana antisemitizmin arttığını düşünüyorlar, ancak ben protestoların böyle bir şey içerdiğine inanmıyorum. Georgia Üniversitesindeki protestolara yönelik tartışmaların çoğu, protesto ve ifade özgürlüğünü sınırlayan üniversite politikasından kaynaklanıyor.

ABD’de genel kamuoyunun ve üniversite öğrencilerinin Filistin-İsrail çatışması konusundaki siyasi pozisyonu nedir? Genel görüş, hükümet ile çelişiyor mu?

Çatışma konusunda ABD’deki görüşler son derece bölünmüş durumda. Joe Biden’ın bir Demokrat olarak İsrail’e verdiği destekten de anlaşılacağı üzere ABD her zaman İsrail’in müttefiki olmuştur. Siyasi görüşüne bakılmaksızın pek çok Amerikalı, Siyonizm ya da ABD müttefiklerine genel destek gibi pek çok nedenden ötürü İsrail’in yanında yer almaktadır. Daha genç insanlar Özgür Filistin hareketini destekleme eğilimindeyken, daha yaşlı Amerikalılar İsrail’i desteklemekte.

ABD’de Müslüman karşıtı ırkçılık ve antisemitizm endişe kaynağı. Ayrıca İsrail-Filistin Çatışması da Müslüman ve Yahudi karşıtı duyguları körüklemeye devam etmekte. Kampüslerinizde her iki topluma karşı ayrımcılıkla mücadele etmek için bazı stratejiler geliştirmeye çalıştınız mı?

Bunların her ikisi de Güney’de ve Georgia Üniversitesinde çok uzun zamandır sorun teşkil ediyor. Georgia Üniversitesinin ağırlıklı olarak beyaz ve Hıristiyan olması genel düzlemde ayrımcılığı daha da şiddetlendiriyor. Kampüsteki Yahudi ve Müslüman örgütleri ayrımcılık konusunda farkındalığı artırmaya çalışırken aynı zamanda nefret söylemine karşı daha iyi üniversite politikaları için savunuculuk yapmak ve kampüste ve toplumda daha fazla varlık göstermek ayrımcılıkla mücadele etmek için çabalıyor.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish