haber – website

Röportaj: Bahar Şenliği üzerine

Bu röportaj kapsamında ODTÜ’lü bir öğrenci ile Bahar Şenliği üzerine konuştuk. Geçen yıl ve bu yıl yaşananları, eylemlerin ve kampanyanın nasıl örgütlendiğini öğrenmek isterseniz buyrun!

Röportaj veren: ODTÜ’lü bir öğrenci

Muhabir: İzlen

Fotoğraf sahibi: @melisahin__


Öncelikle biraz arka planını merak ediyorum. Geçen sene de bir şenlik iptali vardı, bu süreci biraz öğrenebilir miyiz senden?

Geçen sene şenliğin iptali için depremi bahane olarak sundular. UGT birkaç kez rektör yardımcısıyla görüşme almıştı ve görüşmede depremzede öğrenciler de vardı, onlar da yapılmasını talep ediyorlardı. Rektör yardımcısı kabul etmedi ve öğrencileri suçladı “böyle bir süreçte nasıl şenlik talep edersiniz” diye. Sonrasında bir eylem örüldü, görüşme talep edildi ve tekrar cevap gelmedi. Bu eylem süreci rektörlüğün önünde sahne topluluklarının gösteri yapması ve çeşitli toplulukların masa açmasıyla devam etti. Okulun online olması sebebiyle de bu seneki kadar bir kalabalık yoktu geçen sene. Sonra rektörlük attığı mailde şenliğin bir sonraki senenin güz dönemine aktarıldığını belirtti. Öğrenciler kendileri yapmak istediler çeşitli topluluklarla ama sahnenin çok pahalı olması elektrik sistemini kurmanın vb. zor olması sebebiyle yapılamadı.

Peki bu sene bu tedbirleri rektör ne zaman açıkladı? Gerekçe olarak ne gösterildi?

Bundan yaklaşık bir ay öncesinde diye hatırlıyorum tam tarihini bilmiyorum. UGT rektörlükle görüşme aldı ve talep olarak 4 gün şenlik 2 gün devrim sahnesi olmasını istediklerini belirtti. Rektörlük de devrim sahnesinin çok kirlendiğini ve dışardan çok fazla insan girdiği için güvenliğin olmadığını söyleyerek 2 gün şenlik yapılabileceğini ve devrim sahnesinin programda olmasını istemediklerini belirtti. Sonrasında öğrencilere de mail attı bu şekilde.

Eylem süreci ne zaman, nasıl planlandı?

ODTÜ’nün kültürünü devam ettirmek için devrim sahnesi hem UGT için hem de bütün ODTÜ bileşenleri için çok önemli. Bu yüzden de bir forum çağrısı yapıldı UGT tarafında. Forumun ne olduğunu da kısaca açıklamam gerekirse okuldaki çeşitli gündemlerin okula açık bir şekilde tartışılması herkes katılabiliyor çeşitli topluluk temsilcileri ya da diğer öğrenciler. Burada bir fikir alışverişi yapılıyor eylem nasıl örülebilir içeriği nasıl olsun vb. gibi. Bu forumdan da perşembe günü 13.30’da eylem yapılması kararı çıktı. Forum da 3 Nisan çarşamba günü yapıldı.

Bir ODTÜ öğrencisi olarak sen bu konuda ne düşünüyorsun?

Okulumuzun stadyumuna yıllar önce kazınmış olan devrim yazısından ve okulumuzun yıllar öncesinden gelen devrim yürüyüşünden rektörlüğün çekindiğini ve bu yüzden çeşitli bahaneler öne sürerek devrim sahnesinin yapılmasını istemediğini düşünüyorum. Zaten ODTÜ’deki atanmış rektörü öğrenciler olarak kabul etmiyoruz. Okuldaki örgütlenme gücünden ve kısa sürede yaklaşık 2000 insanın devrim sahnesi için mücadele etmesinden çok mutlu oluyorum. Halihazırda görüşme talepleri de devam ederken rektörlüğün bir an önce geri adım atmasını ve devrim sahnesiyle birlikte şenliğin yapılmasını istiyorum. Öğrencileri birleştirme gücü ve ODTü kültürünün yaşatılmasını sağladığı için de hep birlikte bir araya gelerek bu talep doğrultusunda vazgeçmeden devam edeceğiz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish