haber – website

#ŞenliğinSesiDevrim: ODTÜ’lüler Şenliğine Sahip Çıkmak İçin Yürüdü/Yürüyecek

İzlen

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri, kayyum rektör Verşan Kök tarafından açıklanan bahar şenlikleri kısıtlamalarını rektörlük binasının önünde yaptıkları eylemle protesto ettiler. Öğrenciler, 18 Nisan 13.30’da bir araya gelip rektörlük binasının önüne kadar yürüdüler. Eylem öncesinde öğrenci toplulukları ve bazı akademisyenler eylem için çağrıda bulundular.

Yürüyüşe, EMEP milletvekili Sevda Karaca, TİP milletvekili Ahmet Şık ve CHP milletvekilleri Onur Konuralp ve Aliye Timisi Ersever de katıldı. “Şenlik ODTÜ’nün ODTÜ Bizimdir, Şenliğin sesi Devrim” sloganlarıyla yürüyen öğrenciler, Verşan Kök’ün kararlarına boyun eğmeyeceklerini, Devrim Stadı’na sahip çıkacaklarını açıkladılar.

Öğrenciler, aynı gündemle bir eylem çağrısı daha çıktı: 24 Nisan Çarşamba 15.30 Fizik Çimlere yapılan çağrıya öğrenci topluluklarından, öğrencilerden, akademisyenlerden destek geliyor.

Ne Olmuştu?

ODTÜ Rektörlüğü, Bahar şenliklerinin iki güne indirilmesine ve Devrim Stadı’nın şenlik programına dahil edilmemesine karar verdi. Bahar şenlikleri geçtiğimiz yıl da seçim ve deprem gerekçe gösterilerek engellenmişti.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish