haber – website

Ege Üniversitesinde AKP Propagandası

Çınar Hasanoğlu

Geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın Ege Üniversitesinde, öğrenci ve akademisyenlerle bir araya geleceği duyurulmuştu. Etkinlikte davetliler arasında yer alan Adelet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Hamza Dağ’a da kürsü verildi.

Ege Üniversitesinde konferans olduğunda akademisyenler ilgili gün ve saatte dersi olan öğrencilerini ders yerine etkinliğe yönlendirir. Dersin yoklamasını konferansta aldıkları olur. Bazı bölümlerden öğrenciler bu konferansa da çağrıldı ve yoklamalarının orada yapılacağı söylendi, bu etkinliğe gelmeyen öğrenciler ise yok yazıldı. Bu etkinlikte aynı zamanda bir siyasi partinin belediye başkan adayının konuşmasına yer verildi. Peki AKP adayına propaganda hakkı tanıyan Ege Üniversitesi diğer adaylara da bu hakkı tanıdı mı? Eğer hayırsa ve Hamza Dağ propaganda için gelmediyse ne vasıfla geldi ve konuştu?

Ege Üniversitesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın konuşmacı olacağı söylenen bir toplantıda neden AKP’li Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ çağırılıyor, üstelik bir de konuşmacı yapılıyor? Ege Üniversitesi ve Rektör Necdet Budak bunu taraflı bulmuyor mu? Siyasi parti adayları konuşmacı olacaksa neden her partinin adayı konuşmacı olmuyor? Neden AKP adayı konuşmacı oluyor ve öğrenciler yok yazılmamak için neden siyasi parti adayını dinlemek zorunda bırakılıyor?

Üniversiteler, kampüsler tarafsız ve güvenli olmalıdır. Öğrencilerin bunu bekleyerek tercih ettikleri üniversitelerin bunu karşılaması gerekir. Partili konukların habersiz konuşmacı olması doğru değil üstelik tek bir adayın konuşmacı olması adil yada doğru değil ve taraflıdır. Bu konuda öğrenciler Ege Üniversitesinden açıklama bekliyor.

Etkinlik detayları

Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde düzenlenen ilgili etkinliğe Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, İzmir Milletvekilleri, Astronot Alper Gezeravcı, il protokolü, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı/katılmak zorunda bırakıldı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish