haber – website – nüko

Nükhet Sirman’ın Serbest Bırakılması için Kampanyası Başladı

m.güneş

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden emekli akademisyen ve Antropolog Nükhet Sirman 23 Mart Cumartesi günü akşam saatlerinde gözaltına alındı. İstanbul’dan alınan Sirman, Mersin’e götürüldü. Sirman’ın kurucu ortağı olduğu araştırma ve danışmanlık şirketi Dissensus Research, Sirman’ın haksız gözaltısı hakkında açıklama yayınladı:

Sirman şirketi için yaptığı saha araştırması kapsamında Mersin’de bir kişi ile iletişim kurmuştu. İlgili kişinin teknik takip altında olması nedeniyle Sirman 23 Mart Cumartesi akşam saatlerinde Burgazada’daki evinden gözaltına alınmış, Mersin Jandarma İl Komutanlığına götürülmüştü. 

Sirman’ın avukatı Fatoş Hacıvelioğlu da dosyaya gizlilik kararı getirildiğini ve gözaltı süresinin bir gün uzatıldığını söylemişti. Sirman’ın, ifadesinin alınması için bugün (25 Mart Pazartesi) savcılığa sevk edilmesi bekleniyordu.

Dosyada gelişme olup olmadığını sorduğumuz Avukat Hacıvelioğlu’ndan bugün aldığımız aktarım şöyle:

Nükhet Sirman dosyasında bu sabah başsavcı ile görüşüldü. Dosyayı doğrudan başsavcı takip ediyor. Gizlilik kararı var. Bugün adliyeye getirilmeyecek. Gözaltı süresi [tekrar] uzatıldı. Yarın [26 Mart Salı] adliyeye getirilecek. Gün içinde avukatlar Nükhet ile görüşecek. Gizlilik olduğu için şu aşamada daha fazla bilgi alamıyoruz.

Dissensus’un yaptığı bu açıklamanın hemen ardından Nükhet Sirman için sosyal medyada destek kampanyası başladı. Mücadeleci yönünü Boğaziçi Direnişine de ciddi bir katılım sağlayarak tekrar gösteren Sirman öğrenci ve meslektaşları tarafından zaten oldukça seviliyordu. Feminist Boğaziçi ÖTK, Boğaziçi ÜFK Sirman’a desteklerini bildirdi ve haksız-usulsüz yürütülen bu sürecin hemen sonlandırılmasını talep etti. Kendisi de imzacılar arasında yer alan Sirman’a Barış Akademisyenleri de desteğini açıklayan arasındaydı.

Feminist kimliği ile de tanınan, mücadele içinde uzun yıllar yer almış ve almaya devam eden Sirman’a feminist mücadele ortaklarından da destek geldi. Kadınlar Birlikte Güçlü, Aralık Feminist Kolektif, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Kadın Koalisyonu, Kırkyama, Kadın İşçi, Feminist Bellek ve İmece Kadın Dayanışma Derneği Sirman’a desteklerini bildirmelerinin yanı sıra sürecin takipçisi olacaklarını duyurdu. SPoD yazdığı açıklamada Sirman’ı “Çalışmalarıyla bize yol gösteren Türkiye feminist hareketinin değerli isimlerinden hocamız” diyerek niteledi.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish