haber – website (2)

Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nden Kampüs Söyleşileri Podcast Serisi

m.güneş

Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED), yeni projesi Kampüs Söyleşileri podcast serisi ile üniversite adayı öğrencilere engelli erişilebilirliği konusunda rehberlik sağlıyor.

Serinin ilk bölümünde Mihriban Boyacı’nın ev sahipliğinde, Bilgi Üniversitesinden Amine Ennur Aksoy’u konuk ediliyor, üniversitelerin fiziksel, sosyal ve akademik erişilebilirlik alanlarında bilgi ve deneyim paylaşımı gerçekleştiriliyor. Serinin ikinci bölümünde ise, Akdeniz Üniversitesine odaklanılıyor. Şeyma Büyükurvay Şatay’ın moderatörlüğünde gerçekleşen sohbette, tarih bölümünden Erencan Akbulut, Akdeniz Üniversitesinin mekansal durumu ve akademik açıdan erişilebilirliği konularında detaylı bir sohbet gerçekleştiriyor.

Kampüs Söyleşileri serisi, üniversite adayı öğrencilerin merak ve ihtiyaçlarına odaklanarak, engelli bireyler için üniversitelerin erişilebilirlik ve kapsayıcılık kriterlerini gündemleştirmeyi planlıyor. Farklı üniversitelerden konukların ağırlanacağı bölümlerde, engelli öğrencilerin tercih yaparken dikkate alması gereken önemli konular ele alınacak.

Ayrıca, görme engelli üniversite adayları, merak ettikleri ve konuşulmasını istedikleri üniversiteleri ve onlarla ilgili konuları bir form aracılığıyla podcast ekibine iletebiliyor. Doldurulan bu formla gelen/gelecek talepler ile yeni bölümlerin şekillendirilmesi ve planlanması öngörülüyor. Bu sayede öğrencilere daha kapsamlı bilgiler sunulması amaçlanıyor.

Seriye Youtube, Spotifydan, Apple ve Google Podcast gibi platformalardan ulaşılabilirsiniz.

EGED hakkında

EGED’in misyonu ise başta görmeyenler olmak üzere, engelli bireylerin eğitim ve istihdam alanındaki sorunlarına çözüm bulmak, toplumdaki engellilik algısını olumlu yönde değiştirmek, mevzuat kaynaklı sorunlara çözüm üretmek, engellilere yönelik ayrımcılığı ve istismarı önlemek adına savunuculuk faaliyetleri yürütmektir. Aynı zamanda, erişilebilir materyaller geliştirmek ve teknolojiyi engelli öğrenci ve öğretmenlerin eğitim yaşantısında etkin kılmak için çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla faaliyet göstermektedir. EGED, bu projelerle eğitimde engelli erişilebilirliği konusunda farkındalık yaratmayı ve toplumda daha kapsayıcı bir bakış açısı oluşturmayı hedefliyor.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish