photo202312022137401-021220236a4e3cb2

Öğrenciye yasak, TÜGVA’ya kıyak

Son aylarda üniversitelerde öğrencilerin ve öğrenci topluluklarının her türlü eylem, etkinlik ve toplantı yapması üniversite yönetimleri tarafından neredeyse tamamen yasaklanırken Bilal Erdoğan’ın da merkezi kurullarında yer aldığı TÜGVA (Türkiye Gençlik Vakfı) 81 ilde çoğunluğu üniversite kampüslerinde gerçekleştirilecek bir program düzenliyor.

TÜGVA’nın İhtisas Akademi ismini verdiği programın eğitmenleri tamamen AKP kadrolarından ve AKP ile ilişkileri herkes tarafından bilinen kişilerden oluşuyor. Bu program kapsamında yapılacağı duyurulan etkinliklerin çoğu üniversite kampüslerinde, üniversite yönetimleri tarafından TÜGVA’ya tahsis edilen salon ve dersliklerde gerçekleştiriliyor. “Türkiye’nin Yeni Dünya Düzenindeki Yeri ve Türkiye Yüzyılı” gibi başlıklarda konuşmaların yer aldığı programa AKP’li yöneticiler, vekiller, rektörler, mütevelli heyeti başkanları ön sıradan katılarak üniversitelerin bütün imkanlarını TÜGVA’nın hizmetine sunuyor. Program sonunda katılımcılara verileceği duyurulan sertifikanın, programın içeriği ve kapsamı göz önüne alınınca torpil ve kayırma amacıyla kullanılabileceği tahmin edilebiliyor.

Son 1 ayda 100’den fazla öğrenciye soruşturma

TÜGVA’ya ayrıcalık ve salon verme yarışına giren üniversite yönetimlerinden öğrencilerin payına ise soruşturmalar düşüyor. Sadece son bir aylık süreçte ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 110’dan fazla öğrenciye disiplin soruşturması başlatıldı.

Öğrencilere başlatılan disiplin soruşturmalarının kapsamı ise şöyle: ODTÜ’de Rektörlüğün üniversitede Anayasa’ya aykırı olarak uygulamaya çalıştığı yasak kararlarını protesto etmek, Boğaziçi Üniversitesi’nde yönetimin üniversite bileşenlerine sormadan aldığı kararların demokratik olmadığını söyleyerek nöbet tutmak, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde üniversiteye ait Çukursaray’ın Milli Saraylar’a devredilmesine karşı çıkmak amacıyla pankart asmak…

Bu soruşturmalar kapsamında Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilere kampüse girişlerini engelleyen bir yasak da konulmuştu ama avukatların da desteğiyle bu yasak hakkında yürütmeyi durdurma kararı hızlıca alınmıştı. (Ayrıntılı bilgi için Üniversitenin Sesi sitemizdeki bu yazıyı ziyaret edebilirsiniz.)

Üniversitede eylem ve etkinlikler kime yasak?

Üniversite yönetimleri Rektörlük’ü Rektörlük önünde protesto etmenin yasak olduğu gibi akla zarar kararlara imza atarken, DEM Parti başta olmak muhalefette yer alan vekillerin dahi herhangi bir etkinlik için kampüslere girişine yıllardır izin verilmezken, öğrenci topluluklarının etkinlik yapmasının önündeki engeller her gün artırılırken TÜGVA’nın 81 ilde gerçekleşecek bir programı eğitim protokolleri aracılığıyla üniversitelerde yapması doğal olarak öğrencilerin tepkisini çekiyor.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish