WhatsApp Image 2023-12-25 at 13.41.01

ODTÜ’de 86 öğrenciye soruşturma: Kral da siz, paşa da siz, biz kötüyüz aynen!

ODTÜ’de hijyenik, donanımlı, yeterli yurtlar talep ettiği ve hukuksuz şekilde işten atılan 20 yıllık ODTÜ çalışanı Serdar Delibal’ın yanında olduğu için 86 öğrenciye disiplin soruşturması açıldı. Öğrenciler bugün soruşturma açılan arkadaşlarıyla beraber “Hepimiz oradaydık” diyerek toplanıyor.

“Hijyenik, donanımlı ve yeterli yurtlar için imzala, imzalat!” sloganıyla yürütülen imza kampanyası sonucunda toplanan imzaları rektörlüğe teslim etmek için 22 Kasım’da bir araya gelen 200’den fazla ODTÜ öğrencisi sloganlarla rektörlük önüne yürüdü. Hazırladıkları pankartla yürüyen öğrencilerin pankartlarındaki ifadeler ve attığı sloganlar ODTÜ rektörlüğü tarafından suç kapsamında değerlendirildi.

İşte o sakıncalı sloganlar ve pankartlar: “ODTÜ Öğrencileri”

Gerçekten de ODTÜ rektörlüğü imzasıyla öğrencilere gönderilen soruşturma evrakında öğrencilerin “ODTÜ Öğrencileri” imzalı bir pankart taşıması da suç olarak ifade ediliyor. Diğer pankartlar ise şöyle: “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz, İnsanca yaşamak için buradayız, Haksız yere işten atılan Serdal abi yalnız değildir”

Yürüyüş boyunca atılan sloganları da suçlamaya dahil eden rektörlük, şu sloganları soruşturma konusu haline getirdiğini söylüyor: “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz, birleşe birleşe kazanacağız, ne iktidar ne rektör ODTÜ bizimdir, rektörlük yıkılsın yemekhane yapılsın, ulaşım hakkımız engellenemez, bir kişi daha eksilmeyeceğiz”

Önce yasak maili, sonra soruşturma

22 Kasım’daki yapılan eylem öncesinde öğrencilere ODTÜ Rektörlük binası önünde eylem yapılmasının 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında suç teşkil ettiğini ve üniversite yönetiminin de bu doğrultuda hareket edeceğini ifade eden bir mail gönderildi. Bu eylem, “yasak” mailinden sonra gerçekleştirilen ilk eylemdi ve 86 öğrenciye disiplin soruşturması açılmasıyla sonuçlandı.

Biz kötüyüz aynen: “Hepimiz oradaydık!”

Soruşturma açılan öğrenciler, ifadelerini vermek üzere bugün Burs ve Disiplin Ofisi’ne çağrıldı. Arkadaşlarını yalnız bırakmayan öğrenciler bugün “Biz kötüyüz aynen” ve “Hepimiz oradaydık” sloganlarıyla yeniden bir araya geliyor.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish