WhatsApp Image 2023-12-22 at 14.23.03

Boğaziçi Üniversitesinde İİBF Bölümlerinin Dağıtılması Gündemi: Öğrenciler İİBF’ye Yürüdü, Yönetim Geri Adım Attı

Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi’nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin (İİBF) kapatılması ve bazı fakültelerin bölünmesininin değerlendirilmesi gündeme geldi. 

Plana göre İİBF bünyesindeki İşletme bölümü, Yönetim Bilimleri Fakültesi’ne; Ekonomi ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümleri ise ‘Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesine bağlanacaktı.

Bu gündem, 20 Aralık’ta gerçekleşen üniversite senatosunda değerlendirilirken durumu protesto etmek üzere Öğrenci Temsilciliği Kurulu’nun çağrısı üzerine Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Fen Edebiyat Fakültesi önünde İİBF’ye yürümek ve ardından forum gerçekleştirmek üzere toplandı.

Öğrenciler yürüyüş sırasında “Naci elini fakültemden çek”, “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek”, “Yaşasın öğrenci dayanışması”, “Yaşasın bilimsel, demokratik eğitim” sloganları attı. Ardından forumun yapılmaması için fakültenin kapısının kilitlenmesine rağmen öğrenciler kapıyı açtırdı ve İİBF’de forum gerçekleştirildi.

Öğrenciler Yürüdü, Plan Geri Çekildi

Senato toplantısının ardından, Boğaziçi Üniversitesi sosyal medya hesabı üzerinden “Yeni Fakülte Yapılandırmamız Hakkında Bilgilendirme” başlığıyla yeni düzenlemeye ilişkin detaylar paylaşıldı.

Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye’nin en güçlü eğitim ve araştırma kurumlarından biridir vurgusu yapılan açıklamada, “Bu çerçevede Üniversitemizin en üst akademik karar alma organı olan Üniversite Senatosu uzun süredir devam eden fakülte yeniden yapılanmasına dair çalışmalarını nihayetlendirmiştir. Bu süreç içinde üniversitemiz yönetimlerinin uzun yıllardır yaptıkları çalışmalar derlenmiş, birçok üniversiteden farklı modeller incelenmiş ve yerli ve yabancı uzmanların fakülte yapılanmasına dair görüşleri alınarak kapsamlı bir hazırlık yapılmıştır” ifadelerine yer verildi ve YÖK onayına sunulacak Şema paylaşıldı. 

Buna göre; üniversite yönetimi, gelen tepkiler ve öğrencilerin protestoları üzerine İİBF’nin kapatılması planından geri adım attı. Ancak Fen Edebiyat Fakültesinin ‘Fen Fakültesi’ ve ‘İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’ olarak ikiye bölünmesi, Yönetim Bilimleri Fakültesinin de kapatılarak İİBF’ye dahil edilmesi onaylandı. Plan, oy çokluğuyla kabul edildi. 

Öğrenciler, İİBF’nin kapatılmasına dair geri adım atılsa da bölünecek fakültelere ilişkin planı da “Hiçbir plan yapılamadan, bir gece hukuksuzca verilen antidemokratik senato kararlarını tanımıyoruz” diyerek tanımadı. Protestolar, iki gündür aralıksız şekilde devam ediyor.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish