haber – website

Hacettepe’de Örgütlenme Hakkına Saldırı: Hedefte Yine LGBTİ+lar

m.güneş

Hacettepe Üniversitesinde 10 yıldır resmî olarak faaliyet yürüten Hacettepe Kuir Araştırmaları Topluluğu -yani, Queer Deer- kapatıldı. Topluluk, kapatmayı sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Geçtiğimiz akademik yılda Queer Deer’ın inaktif olduğu, faaliyetlerinin yetersiz olduğu gerekçesiyle kapatma kararı verildiğini topluluğa tebliğ edilen belgede aktarılıyor. Nitekim, topluluk, faaliyetlerine devam ettiklerini, bu sözde gerekçenin yalnızca bir bahane olduğunu öne sürerken “politik bir kararın üstüne örtme çabası” olduğunu ekliyor.

ÜniKuir’in yaptığı habere göre, topluluk başkanı Melis, 6 Şubat depremleri nedeniyle yüz yüze eğitimin askıya alınması üzerine etkinliklerin çevrimiçi yapıldığını, çevrimiçi etkinlikleri etkinlikten saymayıp bu kararın alındığını dile getiriyor. Bunun yanı sıra, yüz yüze etkinlik başvuruları yaptıklarında idarenin topluluğu görmezden geldiğini, etkinlikleri çeşitli gerekçelerle onaylamadığını da dile getiriyor Melis.

Boğaziçi Üniversitesindeki LGBTİ+ kulübünün kapatılmasının ardından Hacettepe’de de LGBTİ+ topluluğu kapatıldı. Üniversite kampüslerinde LGBTİ+ların örgütlendiği temel alan öğrenci kulüp ve topluluklarının kapatılması, üniversiteli LGBTİ+ların örgütlenme hakkına yapılmış bir saldırıdır.

Queer Deer, resmî yada değil, faaliyete devam edeceklerini söylemenin yanı sıra bu hukuksuz ve adil olmayan kapatma kararına karşı yargı yoluna da gideceklerini ekliyor.

Bu saldırıya boyun eğmeyeceklerini ifade eden Hacettepeli lubunyalar bir sosyal medya kampanyası başlattılar: #KapatmaklaBitmeyiz hashtag’i ile herkesi dayanışmaya çağırıyorlar.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish