IMG_0556

Öğrenci Davaları İçin Avukatlar Çalıştaylarının ikincisi İzmir’de gerçekleşti

Öğrenci Davaları İçin Avukatlar Çalıştayları ifade, örgütlenme ve toplantı hakları ihlal edilen öğrencilere hukuki destek veren/verecek avukatlar ve stajyer avukatlara yönelik düzenleniyor. 9 Eylül’de Diyarbakır’da başlayan çalıştayların ikinci ayağını 16 Eylül’de İzmir’de gerçekleştirdik.

İzmir Barosu ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştayda özellikle son yıllara odaklanan bir bakış açısıyla öğrenci davalarını konuştuk. Öğrenci davalarının kavramsal çerçevesiyle başladığımız oturumlarda, özellikle ceza davaları ve disiplin soruşturmaları süreçlerinde öğrencilere destek vermiş avukatların deneyimlerini de dinledik. Daha az başvurulan bir yöntem olarak idari davaların öğrencilerin hak ihlallerinin önüne geçilmesinde nasıl bir etkisi olduğunu, hangi durumlarda bu yöntemlerin kullanılabileceğini konuştuk. Öğrenci davalarını kamuoyunun gündemine getirmek için yapılabilecek çalışmaların kapsam ve içeriğini, sınırlarını, etkilerini değerlendirdik. Tutuklu yargılanan veya hükümlü öğrencilerin eğitim hakkı kapsamında avukatlara nasıl roller düşebileceğini, hem öğrenciyken tutuklanmış hem de şu an stajyer avukat olan bir katılımcının deneyimi üzerinden düşündük. Özellikle gözaltı süreçlerinden baro, hukuk örgütleri, diğer meslek örgütleri (örneğin Türk Tabipler Birliği), sendikalar, insan hakları kurumları arasında kurulan bir koordinasyonun imkanlarını konuştuk. Diyarbakır’da gerçekleştirdiğimiz çalıştayda ortaya konan vaka ve analizleri de İzmir’de çalıştaya katılan avukat ve stajyer avukatlarla paylaşmaya çalıştık. Ev sahipliği için İzmir Barosu’na ve katılımları için avukatlara tekrar çok teşekkür ederiz.

Çalıştaylar 23 Eylül’de Mülkiyeliler Birliği ev sahipliğinde Ankara’da ve 30 Eylül’de Postane ev sahipliğinde İstanbul’da devam edecek. Ankara için hala kontenjan var ve başvuruları açık. Başvuru formu linkine tıklayarak başvurabilirsiniz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish