İzmir _ Afiş

Öğrenci Davaları İçin Avukatlar Çalıştaylarının 2. durağı İzmir için başvurular açıldı

Türkiye’de özellikle son iki yılda yüzlerce öğrenci ifade, toplantı ve örgütlenme hakkını kullandığı için haksız gözaltı, kötü muamele, ceza davası, disiplin soruşturması, yurttan çıkarılma, burs ve kredilerin kesilmesi gibi birçok ihlalle karşı karşıya kaldı. Öğrencilerin hak ve özgürlüklerini kullanmasının önünde ciddi bir engel oluşturan bu ihlaller karşısında çoğunlukla aile desteğine veya burslara bağlı olan öğrencilerin hukuki destek için mali kaynakları da yeterli değil. Üniversite öğrencilerine avukatlar tarafından verilen hukuki destek, ülke çapında genel olarak gönüllülük esasına dayanıyor ve her geçen gün de daha geniş bir koordinasyon ile bilgi-deneyim aktarımına ihtiyaç artıyor.

Sivil Alan Araştırmaları Derneği olarak biz de öğrenci davalarına ilişkin savunuculuk başta olmak üzere, gündemleştirme, raporlama, dava izleme gibi çalışmalar sürdürüyoruz. Şimdi de öğrenci davalarıyla ilgilenen veya ilgilenmek isteyen avukatlara yönelik Öğrenci Davalarında Avukatlar Çalıştayları düzenleyeceğimizi heyecanla duyuruyoruz.

Çalıştaylar İstanbul, İzmir, Ankara ve Diyarbakır’da, her ilde 15 avukatın katılımıyla Eylül ayında yapılacak. İkinci durağımız olan İzmir’de 16 Eylül 2023 Cumartesi günü İzmir Barosu ev sahipliğinde gerçekleştireceğimiz çalıştay 4 oturumdan oluşacak. Öğrencilere karşı açılan davalarda savunmanlık ve öğrencilerin açabileceği davalarda hukuki destek temel gündemlerimiz olacak. Bunun yanında; öğrenci davalarında avukatların deneyimlerini, öğrencilerin avukatlardan taleplerini, yerel ve ülke düzeyinde öğrenci davalarını odağına alan bir avukat ağının imkanlarını da konuşacağız.

Çalıştaylar stajyer avukatların ve avukatların katılımına açıktır. Katılımcıların seçiminde toplumsal cinsiyet eşitliği gözetilecektir.

“Sivil Alan Araştırmaları Derneği Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve STGM tarafından yürütülen BİRLİKTE Kurumsal Destek Programı katılımcısıdır. Bu çalıştayın içeriği tamamıyla Sivil Alan Araştırmaları Derneği’nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin ve STGM’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.”

Başvuru için formu doldurabilirsiniz: Öğrenci Davalarında Avukatlar Çalıştayları İzmir Başvuru Formu

* İzmir Barosuna teşekkür ederiz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish