s-365143b3f7182d02405315ae01cc8d

“Mezuniyet atanmışların değil, ODTÜ bileşenlerinindir”

ODTÜ mezuniyet törenine rektörlük tarafından çeşitli kısıtlamalar getirilmek istenmesine bileşenler tepki gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde rektörlük tarafından mezuniyetin yeri ve zamanı konusunda yapılan değişiklikler ile mezuniyet engellenmeye çalışılmıştı. ODTÜ akademik takviminde ve rektörlük tarafından öğrencilere gönderilen mailde mezuniyetin 20 Temmuz 2023 tarihinde Devrim Stadyumu’nda gerçekleştirileceği belirtildi. Ancak daha sonra öğrencilere bir bilgi verilmeden mezuniyet tarihi akademik takvimde 24 – 28 Temmuz 2023 olarak yer bilgisi belirtilmeden değiştirildi. Öğrenciler başlattıkları mail kampanyası ve #ODTUDevrimdeMezuniyete hashtag kampanyası ile rektörlüğün bu kararına tepki gösterdi.

ODTÜ öğrencileri düzenledikleri forumlar ile alternatif mezuniyet töreni gerçekleştirmeye karar verdiler. Mezuniyetin Devrim’de yapılmasının engellenmeye çalışılmasını kabul etmediklerini belirten öğrenciler mezuniyeti pankartlarıyla, cübbeleriyle 20 Temmuz’da Devrim’de gerçekleştireceklerini duyurdular. ODTÜ öğrencilerinin mücadeleleri sonuç verdi, Rektörlük geri adım atarak mezuniyetin 26 Temmuz’da yapılacağını duyurdu.

Rektörlük mezuniyetin 26 Temmuz’da “100. Yıl Cumhuriyet Yürüyüşü” temasıyla gerçekleşeceğini duyurdu ve mezuniyete bazı kısıtlamalar getirildi. Kısıtlamalar çerçevesinde ODTÜ flaması ve ülke bayrakları dışında bir bayrağın Devrim Stadyumu’na alınmayacağını ve açılacak pankartların belirlenen kurallar çerçevesinde denetime tabi tutulacağı belirtildi. ODTÜ öğrencileri bu keyfi kısıtlamalara karşı bir bildiri yayınlayarak mezuniyetlerinde özgürce toplanıp özgürce pankartlarını açacaklarını belirttiler.

“Mezuniyet atanmışların değil, ODTÜ bileşenlerinindir.”

Mezuniyete katılmak isteyenler için 20 Temmuz’da mezuniyetle ilgili karar almak için Mezunlar Derneğinde yapacakları foruma çağrı yaptılar.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish