genç lgbti+

Ege Onur Pikniğine Yönelik Nefret Söylemine Karşı İzmir Barosu Önünde Açıklama

İzmir’de Ege Üniversiteli LGBTİ+’lar bugün (2 Haziran) yapmayı planladıkları Onur Pikniğini nefret söylemleri ve tehditler nedeniyle ertelemek zorunda kaldı. LGBTİ+ öğrenciler, nefrete karşı polis ablukasına rağmen İzmir Barosunda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Seçim döneminde vaatler arasında yer alan LGBTİ+’lara yönelik nefret kampanyaları seçimlerin ardından artarak devam ediyor. Bizzat yetkililer tarafından tehditlere ve hakaretlere maruz bırakılan LGBTİ+’lar her alanda mücadelelerini sürdürüyor.

Kampüslerde Onur Ayı kapsamında etkinlik ve piknikler planlanmaya başladı. Ege Üniversiteli LGBTİ+’lar Onur Ayı vesilesiyle kampüslerinde piknik düzenleyeceğini duyurdu. Öğrencilerin etkinlik duyurusunun ardından TGB, TÜGVA, Yeniden Refah Partisi, Büyük Aile Platformu gibi yapılar tarafından sosyal medyadan hedef gösterilmiş açıkça saldırmakla tehdit edilmişti. Üniversite yönetimine olabilecek saldırıya karşı önlem alınması için çağrı yapan öğrenciler yönetimin piknik yasağı ile karşılaştı. Piknik alınmayan güvenlik önlemleri ve yaşanabilecek saldırılar nedeniyle etkinlik ertelendi. 

Tehditlere ve nefrete karşı bugün (2 Haziran) saat 13:00’te İzmir Barosu önünde basın açıklaması yapacaklarını duyuran öğrenciler herkesi dayanışmaya davet etti. Baro önünde öğrencilere ve avukatlara yönelik abluka ve polis müdahalesi gerçekleşti, biber gazı sıkıldı. Tüm bu müdahale çabalarına rağmen öğrenciler gökkuşağı bayraklarını açarak açıklamalarını gerçekleştirdi.

LGBTİ+ dernekleri öğrencilere destek açıklamasında bulundu.

*Görsel: Genç LGBTİ+ Derneği

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish