haber görselleri (2)

Görsel Açmak Gözaltı Sebebi Oldu!

m.güneş

19 Mayıs günü Boğaziçi Üniversitesinde 3 öğrenci gözaltına alındı. Öğrenciler Güney Kampüs’te iki noktada depremdeki politikasızlığı ve kayyum atamalarını eleştiren görsel açtıkları için gözaltına alındılar. Kampüsten çıkarken gözaltına alınan öğrenciler, geceyi nezarethanede geçirip sabah savcı karşısına çıkarılmak üzere götürüldüler. 

Ertesi gün, gözaltındaki öğrencilerden gelen haberler gözaltında işkence olduğuna yönelikti. Çıplak aramaya maruz bırakılan öğrencilerin sağlık kontrolü polis eşiğinde yapıldı. Yine, avukatlarıyla da görüşmeleri engellenmeye çalışılan öğrencilerin ped ihtiyaçları da karşılanmadı. 

Boğaziçi Direnişi sosyal medya hesabı arkadaşlarını adliyeden almak üzere Çağlayan’da buluşmaya çağırdı. 17.41’de Boğaziçi Direnişi gözaltına alınan öğrencilerden 2’sinin serbest kaldığını duyurdu. 19.15’te gelen bildirimle diğer öğrencinin de serbest bırakıldığı öğrenildi.

Boğaziçi Direnişi’nin gözaltı paylaşımından (19 Mayıs, 17.46) tüm öğrencilerin serbest kaldığına dair paylaşımına (20 Mayıs, 19.15) kadar 26 saate yakın zaman geçti. Öğrenciler bunca süre boyunca eleştirel görseller açtıkları için gözaltında tutuldu ve gözaltında işkence gördüler.

Arkadaşlarını alan öğrenciler Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Gözaltında uygulanan işkenceden de bahsedilen basın açıklamasında “Tek adam rejiminin hak ve özgürlüklere yaptığı müdahaleler ancak tek adam rejiminin devrilmesi ile son bulur” denildi. Öğrenciler, özgür-demokratik bir üniversite ve ülke için mücadeleye devam edeceklerini de dile getirdiler.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish