haber görselleri (3)

Online Sınav için Sosyal Medya Kampanyaları

m.güneş

Şubat ayında gerçekleşen depremlerin ardından KYK yurtlarının depremzedelere açılması ve üniversitelerin büyük bir kısmında eğitimin uzaktan devam etmesi kararı alınmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğiyle YÖK’ün aldığı bu karara çoğu üniversite senatosu da uyum sağlamıştı. Bir sonraki güncellemenin Nisan ayında geleceği söylendi. Uzaktan eğitimin devam edip etmeyeceği o zaman belli olacaktı.

Nisan ayında YÖK’ten “yüz yüze eğitime dönülebilir” mesajı geldi. Eğitim birçok üniversitede hibrit formata geçirildi. Bir dönemde 2 kez eğitimin formatı radikal değişikliklere uğradı. Öğrenciler de bu değişikliklere adapte olmakta güçlük çekti.

18 Mayıs’a geldiğimizde ise hem dönem sonu sınavlarının 1 Haziran’dan sonra başlaması kararını veren YÖK hem de “yüz yüze eğitim verilen programların sınavlarının yüz yüze, çevrimiçi eğitim verilen programların sınavlarının çevrimiçi yapılmasına yönelik [üniversite yönetimlerinin kendiliğinden aldığı] kararını destekledi”.

O günden bugüne öğrenciler, YÖK’ün açıklamasına dayanarak sınavların online yapılması hususunda kampanyalar örmeye başladılar.

Bahçeşehir Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi., Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Yozgat Bozok Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Ufuk Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrencileri kampanya başlatanlar arasında.

İstanbul Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ise online sınav kararı almış olan üniversiteler.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish