Fv2oFq1agAcGraa

Maltepe Üniversitesi öğrencileri: “Müşteri değil öğrenciyiz”

Maltepe Üniversitesi öğrencileri öğrenim ücretlerine yapılan fahiş zamma karşı #MAUZamlarıGeriÇek diyerek mücadele ediyor.

Maltepe Üniversitesi geçtiğimiz günlerde 2022-2023 öğretim yılı için öğrenim ücretlerini açıkladı ve öğrencileri %150 oranına varan bir zamla karşı karşıya bıraktı. Bu kararın açıklanmasının ardından MAÜ Dayanışması’nın çağrısıyla bir araya gelen öğrenciler, zamların geri çekilmesi talebiyle mücadeleye başladı.

Yapılan zamma ilişkin bir açıklama yayınlayan MAÜ Dayanışması “Bu fahiş zamlar, öğrencilerin eğitim hakkına doğrudan saldırı anlamına gelmektedir. Biz Maltepe Üniversitesi Dayanışması olarak yapılan zamlar geri çekilene ve öğrenciler ellerinden alınan bütün haklarını geri kazanana kadar mücadele etmeye devam edeceğimizi ilan ediyoruz.” dedi.

Bu açıklamanın ardından bugün kampüste bir araya gelen öğrenciler “Müşteri değil öğrenciyiz” pankartıyla Rektörlük önüne yürüyerek bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Öğrenciler açıklamada “Arkadaşlarımız fahiş zam ve ödeyemeyeceği taksitler nedeniyle okulu bırakmayı düşünmektedir. Eğitim anayasal güvence altına alınmış bir kamu hizmetidir ve vakıf üniversitelerinin kar edemeyeceği esası anayasada yer almaktadır. Bu zamlar anayasal bir hakkın ihlalidir. Bizim bu zamları ve eğitim hakkımızın gasp edilmesini kabul etmemiz mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

“Mücadelemiz karşılık buldu”

MAÜ Dayanışması, açıklamanın ardından öğrencilerden oluşan bir heyetin rektörle görüştüğünü, rektörün talepleri haklı bulduğunu ve aynı şekilde mütevelli heyetine ileteceğini belirttiğini açıkladı. Öğrenciler taleplerinin karşılanmadığı takdirde mücadeleye devam edeceklerini açıkladı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish