unikuir-in-kampuslerde-onur-yuruyusu-2022-raporu-cikti-23-04-2023 (1)

ÜniKuir’in “Kampüslerde Onur Yürüyüşleri 2022” Raporu Yayında

ÜniKuir Derneği Eşit Haklara Erişim Programı ve Siyasal Katılım ve Savunuculuk Programı kapsamında Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinde gerçekleşen Onur Yürüyüşlerini değerlendirdiği “Kampüslerde Onur Yürüyüşleri 2022″ raporunu yayınladı.

Rapor; kampüslerde idarelerin tutumlarını, yürüyüşlere yönelik yasaklama kararlarını, yürüyüşlerde ve sonrasında yaşananları öznelerin deneyimlerine yer vererek kapsamlı bir şekilde aktarıyor. Güncel duruma dair tespitlerin ortaya koyulduğu bölümün ardından son olarak; üniversitelere, yargı mekanizmalarına, meclise, Cumhurbaşkanlığına, valiliklere, emniyet müdürlüklerine, Birleşmiş Milletlere, Avrupa Konseyine ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik tavsiyelerde bulunuluyor.

LGBTİ+ öğrenciler kampüslerde ve sokaklarda var olmaya ve direnmeye devam ediyor!

Çalışmada, Onur Yürüyüşlerinde gözaltına alınan pek çok öğrencinin burs ve öğrenim kredisinin kesilmesinin yasal bir dayanağının olmadığı, keyfi bir şekilde uygulandığı gerekçelendirilerek açıklanıyor. Bu uygulamanın öğrencilerin barışçıl toplantı ve gösteri hakkını kullanılmasını engellemeye yönelik ekonomik bir baskı aracı haline getirildiği ifade ediliyor.

Dernek ayrıca tüm yasaklamalar sonrasında gerçekleştiren yürüyüşlere yönelik açılan davaların beraatle sonuçlandığının; hiçbir yasaklamada gerçek bir tehlikenin mevcudiyetine ilişkin somut bir kanıt bulunamadığının altını çiziyor.

Raporda, yaşanan tüm hak ihlallerine ve LGBTİ+ öğrencilerin varoluşlarını, anayasal haklarını yasaklamaya çalışan baskılara karşı LGBTİ+ öğrenciler kampüslerde ve sokaklarda var olmaya ve direnmeye devam ettiği hatırlatılıyor.

*Raporu okumak için tıklayın.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish