haber görselleri

Müşteri Değil, Öğrenciyiz!

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Öğrenim Ücreti Zammına Tepkiler Sürüyor

m.güneş

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) öğrencileri fahiş eğitim ücreti zammına itiraz dilekçesi teslim etmek üzere dün (25 Nisan) buluşma gerçekleştirdiler. Zamlara karşı dilekçe veren öğrenciler eğitimin ticarileşmesinden, eğitim haklarından mahrum bırakılmaktan endişeli. Öğrenciler, zamlara karşı yürüttükleri kampanya kapsamında yaptıkları bir önceki basın açıklamasında taleplerini de sıralamıştı:

1. Öğrenim ücretlerine yapılacak tüm zamlar geri çekilsin. 

2. Yapılması planlanan zamda bütçe ve bilanço şeffaf bir şekilde açıklansın. 

3. Depremzede tüm arkadaşlarımızın borçları silinsin.

Ne olmuştu?

17 Nisan’da öğrenciler geçen seneye göre %131’a tekabül eden bir zam ile ücretlerin arttığını sosyal medyadan duyurdu. Ekonomik krizin faturasının kendilerine kesildiğini düşünen öğrenciler “Müşteri değil, öğrenciyiz!” diyerek yapılan zammı kabul etmediklerini duyurdu. KYK’lara ve asgari ücrete yapılan zamları hatırlatan öğrenciler bu fahiş zam yüzünden eğitim hakkından mahrum kalabileceklerinden endişeli.

Kendilerine müşteri gibi davranan üniversiteyi “ticarethane” olarak niteleyen İAÜ öğrencileri 18 Nisan’da D Blok girişi önüne gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla taleplerini beyan ettiler.

Alanda eylemliliği sosyal medya kampanyasına da dönüştüren öğrenciler, son olarak 25 Nisan’a itiraz dilekçesi teslim etmek ve basın açıklaması yapmak üzere bir çağrı daha çıktı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish