yasağa rağmen

#YasağaRağmen

Sivil alanın önemli aktörlerinden olan öğrenciler anti-demokratik uygulamaları ve yasakları son yıllarda en yoğun şekilde deneyimleyen gruplardan oldu. Yine de, tüm bu baskı, sindirme ve zulüm politikaları karşısında üniversite öğrencileri yeni mücadele ve dayanışma yolları inşaa etti. Öğrenciler #YasağaRağmen  mücadelelerini en önde sürdürüyor, #YasağaRağmen bulundukları her alanda yine dayanışmayı ilmek ilmek örüyor.

Bunun en güncel örneğini Kahramanmaraş depremleri sonrası afet bölgesiyle dayanışmak için seferber olan öğrenciler gösterdi!

Alana çıkan öğrenciler, sahip oldukları örgütlülük deneyiminin de etkisiyle hızla gerekli mekanizmalarını kurdu. Gerek enkazlarda çalıştılar gerekse de afet sonrası dayanışma mekanizmaları inşa ettiler. İletişim ağlarındaki sıkıntılara, bölgenin zorlu koşullarına rağmen yaşamak ve yaşatmak için oradaydılar. Devlet idaresini üstlenenler ise sahip olduklarını iddia ettikleri onca organizasyona rağmen alanda değildi, krizi yönetemedi. Bu da yetmezmiş gibi alternatif dayanışma mekanizmalarını engellemeye çalıştı, gönderilen yardımlara el koydular. Öğrenciler ise örgütlüydü ve bu tecrübe onları #YasağaRağmen bölge ile dayanışma konusunda destekledi.

Deprem bölgesinde çalışma yürütmüş ve yürütmekte olan öğrenci arkadaşlarımızdan  Mert, bize deprem bölgesindeki dayanışma ve örgütlülük deneyimini anlattı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish