Olan Yine Üniversiteye mi Oluyor?

m.güneş

6 Şubat Maraş Depremleri ardından Türkiye büyük bir yıkım ile karşı karşıya. Felaketin etkileri çok büyük. 

Geçtiğimiz günlerde, 11 Şubat’ta Diyarbakır ve Şanlıurfa’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı evleri yıkılan depremzedeleri KYK yurtlarına yerleştirme kararı alarak 2022-23 eğitim öğretim yılının tüm devlet üniversitelerinde çevrim içi yapılması kararını aldığını duyurmuştu. Bu karara üniversite öğrencilerinden ve Türkiye kamuoyundan tepkiler geliyor. İstanbul, Boğaziçi, ODTÜ, Ege, Akdeniz, Bilkent, Hacettepe, Bilgi, Kocaeli, Çanakkale On Sekiz Mart, Karadeniz Teknik ve birçok diğer üniversitenin öğrencilerinden, kulüplerinden / topluluklarından ve mezun derneklerinden gelen tepkiler sürüyor.

#ÜniversitedenVazgeçmiyoruz

Karara karşı İstanbul Üniversitesinde bugün (13 Şubat, 15.00) öğrenci kulüplerinin çağrısıyla bir basın açıklaması gerçekleşecek. Bunun yanı sıra ODTÜ öğrecileri tüm üniversiteler ve bileşenlerine yönelik bir imza kampanyası başlattı. [https://yuzyuzegitim4.wixsite.com/egitimedokunma]

#YurtlarÇözümDeğil

Karara karşı öğrenciler tarafından yazılan bildirileri okuduğumuzda en temelde yer alan önerilerden biri boş duran otellerin, misafirhanelerin ve bilumum özel / kamu konak ve konutlarının depremzedelerin kullanımı için tahsis edilebileceği idi. Kimi öğrenci grupları Cumhurbaşkanının “Burası Erdoğan’ın değil, Türk milletinin sarayı!” açıklamasını hatırlatarak “KYK Çözüm Değil, 1000 Odalı Sarayı Aç!” diyerek kullanılabilecek kamu kaynakları varken eğitim-öğretim hakkını feda edecek şekilde yapılan bu düzenlemeden rahatsız olduklarını dile getiriyorlar. Öğrenciler için böyle bir ihlal doğurmasının yanı sıra, öğrenciler, kendileri için bile fazlaca kısıtlı olan yurt ve kapasite sayısının depremzedelere yetmeyeceğinden, yurt şartlarının depremzede aileler için oldukça yetersiz kalacağından endişeliler. 

#Uzaktan

KYK yurtları öğrencilerin kullanımından alınarak birçok öğrenci memleketlerine dönmek zorunda kalacak. Kaldı ki deprem bölgesindeki çadırlarda ya da konteynerlerde kalmak zorunda olan öğrenciler altyapıdaki hasar nedeniyle çekmeyen internetle baş etmeye çalışacak olmalarının yanı sıra enkaz altında kaldıkları için kullanılmaz olan bilgisayarları yerine yeni bilgisayar bulmak zorunda kalacaklar. Pandemi sürecindeki uzaktan eğitim halinin öğrenciler üzerinde yarattığı psikolojik yük, sosyal alan azlığının doğurduğu sorunları ve çevrim içi verilen dersin eğitim kalitesinin ciddi anlamda düştüğünü hatırlatıyor öğrenciler.

Ne olmuştu?

Art arda gerçekleşen, Kahramanmaraş’ın ilki Pazarcık, ikincisi Elbistan merkezli, güncel resmî rakamlara göre 29 bin can kaybının yaşandığı depremler sonucunda 10 ilde ciddi yıkım gerçekleşmiş, ihmalli binalar yıkılmış, şehirler tuzla buz olmuş, 80 bin kişi yaralanmış idi.

Cumhurbaşkanı depremzedelerin kalması için KYK yurtlarının açılacağını açıkladıktan sonra, YÖK’ten ülke çapında devlet üniversitelerinde uzaktan eğitime geçileceği bildirilmiş, birçok yurtta öğrencileri mağdur edecek şekilde tahliye işlemleri başlamıştı.

* Fotoğraf @barinamayanlar twitter adresinden alınmıştır.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish