Üniversiteler (4)

Hatay’da Üniversiteli Kadınların Sistematik Tacize Karşı Mücadelesi!

m.güneş

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Matematik Bölümünde görev yapan öğretim üyesi Dr. Hakan Yetişkin’in kadın öğrencilerini sınıfta bırakma ve notlandırma üzerinden tehdit ederek taciz ettiği, yetkisini suistimal ettiği öne sürüldü. Yetişkin tarafından taciz edildiğini söyleyenler arasından yalnızca halihazırda öğrenciliği süren 30 kadın yoktu, mezun kadınlar da öğretim üyesi tarafından öğrencilik zamanlarında taciz edildiklerini dile getirdi. Organize olan kadınlar dilekçe vermek suretiyle mevzuyu üniversite idaresine taşıdı. Hakkında sistematik taciz ve yetki suistimali iddiaları olan Yetişkin aleyhinde disiplin soruşturması başlatıldı ve görevinden uzaklaştırıldı.

Kadınlar Nasıl Örgütlendi?

Kadınlar bölüm gruplarında konuşurlarken Yetişkin’in birçok kadına benzer şeyler yaşattığını fark ettiklerini, bunun üzerine Yetişkin’den aldıkları taciz içerikli mesajları ve Yetişkin’e dair hikâyelerini birbirleriyle paylaştıklarını aktardı.

Yaptıklarının afişe olduğunu öğrenen Yetişkin’in, taciz ettiği kadın öğrencileri susturmak için tehditler savurduğu da iddialar arasında. Sahip olduğu pozisyon sayesinde korunacağını, kadın öğrencilerin ailelerinden korkmaları gerektiğini iddia etmesinin yanı sıra kimseyi zorlamadığını, not isteyenlerin öğrenciler olduğunu söyleyerek kendini aklamaya çalıştığı da haberlere yansıdı.

Yine de, anlıyoruz ki uğradıkları taciz karşısında sessiz kalmama, tacizi ve cinsel şiddeti sineye çekmeme iradesini ve gücünü gösteriyor kadınlar. Birbirleri ile olan paylaşımları sayesinde bir dayanışma kuruyor ve faillerine karşı örgütlenmeye karar veriyorlar. Böylece, Yetişkin aleyhinde bir dilekçe kampanyası örgütlüyorlar. 100’ün üzerinde imza toplayarak verdikleri dilekçe ile Yetişkin hakkında soruşturma başlatılmasını ve görevinden uzaklaştırılmasını sağlıyorlar.

Kadın Dayanışması Büyüyor!

Bugün ise üniversite çevrelerinde faaliyet yürüten Kampüs Cadıları, Üniversiteli Feminist Kolektif, Üniversiteli Kadın Meclisleri, Üniversiteli Dayanışma Ağı ve Gençlik Komiteleri gibi toplamlardan destek mesajları gelmeye başladı MKÜ’lü kadınlara. Yine, Mor Dayanışma ve İleri Haber de gündem hakkında söz üretenler arasında.

Talepleri Net! 

Kadınların talebi şu: “Hakan Yetişkin hakkında açılmış olan soruşturma etkin bir biçimde yürütülsün ve fail ceza alsın!” 

Kadınlar eğitim aldıkları kampüslerde eril şiddetle ve cinsel tacizle mücadele ediyorlar, etmeye de devam edecekler. Mücadelelerinin temel hedeflerinden biri ise üniversite kampüslerinde eril şiddete ve cinsel tacize karşı yürüttükleri mücadeleye üniversite idarelerinin de ortak olması. Fail aklamayan, aksine faille mücadele eden mekanizmaların etkin kullanılması… 

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish