1643294317839-1

15 Topluluktan Ortak Bildiri: “Hacettepe Yemekhane Zammını Geri Çek!”

Hacettepe Üniversitesinde geçtiğimiz hafta yemekhane ücretlerine yapılan %40 zam öğrencilerin tepkisiyle karşılaştı. 15 öğrenci topluluğunun ortak imzasıyla yayınlanan bildiride Hacettepe Üniversitesi yönetimine zamları geri çekmesi çağrısı yapılıyor. Üniversitenin bütçesinin öğrencilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullanılması gerektiğine vurgu yapan açıklamanın tamamını paylaşıyoruz:

“26 Ocak 2023 tarihinde yemekhane ücretlerine yapılan %40 zam ile birlikte sabah kahvaltısı 5 liradan 7.5 liraya çıkarken öğle ve akşam yemeği ücreti 6 liradan 8.5 liraya çıkarıldı. Bir dönemde iki kere gelen zam oranı %100’ü aştı. Yapılan bu zamlar öğrencilerin en temel hakkı olan beslenme hakkını gasp ediyor. Aktif olan yemekhanelerin sayısının azlığı ve personel yetersizliği dışarıya taşan sıralara neden olurken; yediğimiz yemeklerin doyurucu, sağlıklı ve nitelikli olmaması da yemekhanenin kalitesizliğine işaret ediyor. Yemekhane dahilindeki pek çok sorunumuz hala süregelirken bütün bunların üzerine gelen zammı kabul etmiyoruz!

KYK burs/kredi miktarı, okulda yediğimiz üç öğün yemeği ve yurt ücretini bile karşılayamıyor. En çok ödenek alan üniversitelerden biri olan Hacettepe Üniversitesi öğrencileri olarak bu zammın geri çekilmesini istiyoruz.

Hacettepe Üniversitesi’nin bütçesi öğrencilerin temel ihtiyaçlarına ayrılsın! Barınma ve beslenme gibi haklarımızı bize nitelikli, yeterli ve erişilebilir olarak sağlamak üniversitenin görevidir. Hacettepe öğrencileri nitelikli ve ucuz beslenmeyi hak ediyor.”

HÜ Evrimsel Biyoloji ve Tıp Topluluğu
HÜ Fizik Topluluğu
HÜ Fransız Kültür Topluluğu
HÜ Uluslararası Staj Topluluğu
HÜ İstatistik Topluluğu
HÜ İletişim Medya Topluluğu
HÜ Kadın Çalışmaları Topluluğu
HÜ Kuir Araştırmaları Topluluğu
HÜ Maden Topluluğu
HÜ MEDISEP Topluluğu
HÜ Münazara Topluluğu
HÜ Psikoloji Topluluğu
HÜ Sinema ve Video Topluluğu
HÜ Sürdürülebilirlik Kalkınma Topluluğu
Hacettepeli Veganlar

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish