5b6d43561a5a7

Anadolu Hukuk’ta Hukuksuzluk Var: Doç. Dr. Bülent Yücel’e Uzaklaştırma Cezasına Tepkiler Sürüyor

Anadolu Üniversitesinde, Doç. Dr. Bülent Yücel’e Anayasa hukuku sınavında sorduğu bir soru sebebiyle üç ay uzaklaştırma cezası verildi. Öğrencilerin ve Eskişehir’de bulunan kurumların tepkileri büyüyor.

Anadolu Üniversitesi Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bülent Yücel hakkında, Anayasa Hukuku sınavında Cumhurbaşkanı’nın bazı uluslararası sözleşmeleri kararname ile iptal etmesi, Cumhurbaşkanı’na tezkere çıkarma yetkisinin tayin edilmesi, seçim dönemi öncesinde yasaların değiştirilmesi yoluyla bir baskı ortamı ve belirsizlik oluşturulması, HDP’nin kapatılmasına yönelik dava ve aile “kavramına ve kadınların giyimine” ilişkin anayasa değişikliği teklifi gibi bir dizi güncel olayı konu eden ve hukuk pratiği niteliğinde olan bir soru sebebiyle üç ay uzaklaştırma cezası verildi. Herhangi bir süreç yürütülmeden verilen ceza, Doç. Dr. Bülent Yücel’e mesaj yoluyla bildirildi. Cezaya konu edilen sorunun yer aldığı sınav da iptal edildi.

Anadolu Üniversitesi öğrencileri: “Hocama dokunma, hukuksuzluğa son ver!”

Anadolu Üniversitesi öğrencileri, cezanın duyulmasının ardından #AnadoluHukuktaHukuksuzlukVar diyerek bir araya geldi. Öğrenciler sınav iptali kararının geri çekilmesini ve akademisyen Bülent Yücel’e yönelik cezanın iptal edilmesini istiyor. Öğrenciler “Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü Sınav Soruları” başlığıyla, sınavda sorulan soru sebebiyle ceza veren rektörlüğe şu üç soruyu yöneltiyor:

1) Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi “hukuksuzluklarına” ne zaman son verecek?
2) Gerekçe dahi gösterilmeden sınavları iptal edilen öğrencilerin kazanımları nasıl korunacak?
3) Bülent Hoca’ya ve diğer akademisyenlere yapılan baskı ne zaman son bulacak?

Eskişehir Barosu: Bülent Yücel’in yanındayız

Eskişehir Barosu yayınladığı açıklamayla üniversitelerin özgür düşüncenin inşa edildiği kurumlar olduğuna dikkat çekerek Bülent Yücel’in yanında olduğunu belirtti. Açıklamanın tamamında şu ifadeler yer aldı:

“Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bülent Yücel hakkında, kendisine Rektörlük tarafından gönderilen bir mesajla ve gerekçe gösterilmeden 3 ay uzaklaştırma kararı verildiğini, nedeninin ise 09.01.2023 tarihinde yapılan Anayasa Hukuku sınavında yer alan bir paragraftan kaynaklandığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Üniversiteler özgür düşüncenin inşa edildiği kurumlardır. Hukuk fakülteleri sorgulayan, içinde bulunduğu koşulları yorumlayabilen hukukçular yetiştirmelidir. Hukuk ve hukukçu toplumsal gerçeklikten soyutlanamaz, zira Roma Hukuku’nun da işaret ettiği gibi Vigilantibus, non dormientibus, jura subvebiunt: Hukuk uykuya dalmış olanlara değil, uyanık olanlara yardım eder.

Giderek niteliksiz hale getirilen, içi boşaltılan Üniversitelere, Hukuk Fakültelerine ve özellikle de hukukçulara yönelik sistematik ve kasıtlı politikaların bir yansıması olan bu haksız ve hukuksuz uygulamaya karşı Doç. Dr. Bülent Yücel’in yanında olduğumuzu tüm kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Bülent Yücel’e yönelik baskılar uzun zamandır devam ediyordu

Doç. Dr. Bülent Yücel, daha önce de Anadolu Üniversitesinde sürdüğü Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevinden yine soruşturma yürütülmeden alınmış ve ilgili tarihte 12 yıldır verdiği Anayasa Hukuku II dersi başka bir akademisyene verilmişti. Yine öğrenciler #HukukFakültesindeHukuksuzluk diyerek bir araya gelmiş ve karara tepki göstermişti.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish