logo1e (1)

unises.net açıldı

Türkiye’nin Dört Bir Yanındaki Kampüslerden Öğrencilerin Seslerini Duyurmak için Kurulan Üniversitenin Sesi Haber Portalı Açıldı!

Üniversitelerde her geçen gün artan baskı ve hak ihlallerine karşı öğrenciler de mücadelelerine her alandan seslerini yükselterek devam ediyorlar. Yasaklanan içerik, haber siteleri, sivil alanın bir parçası olan medya da bu baskı ikliminden payına düşeni alıyor. Bizler de öğrencilerin haber yapma becerilerini artırmak, daimi haber akışı ile beraber bir arşiv oluşturmak ve insan hakları temelli haber üretimine dair çeşitli atölyelerle desteklenecek sürdürülebilir bir çalışma yapmak amacıyla Üniversitenin Sesi Haber Portalını kurduk.

Hedefimiz; ihlallerin öznesi olan öğrencilerin seslerini duyurabilecekleri, kampüslerde neler olup bittiğine dair kamuoyunu bilgilendirebilecekleri, aynı zamanda deneyimli gazetecilerden de bu alanda bilgi ve becerilerini geliştirmek için atölyeler alabilecekleri sürdürülebilir bir haber portalı olmak.

Derneğimizin ve gazeteci danışmanımızın rehberliğinde; haberlerin içeriğine ve yazıların konularına her ay farklı ilden bir öğrenci kulübü veya topluluğu karar vererek içerik üretecek. Portalda öğrenciler hak temelli yazılar ve haberler üretirken, güncel haber akışı sağlayan öğrenci hesaplarıyla da dayanışma içinde olacaklar. Üniversitenin Sesi her ay Türkçe, Kürtçe ve İngilizce olmak üzere on adet yazıyı üç dilde bizlere ulaştıracak.

İlk ayın editörü Boğaziçi Nöbeti’nden öğrenciler, hem Boğaziçi Direnişini hem de bir sivil alan olan kampüslerde yaşamı kendi perspektiflerinden aktarıyorlar.

Portala buradan ulaşabilirsiniz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish