ege üni

Ege Üniversitesinden Aktivist Lubunyalar Resmi Topluluk Olmak için Başvuru Yaptı

Ege Üniversitesinden LGBTİ+ aktivist öğrenciler; dayanışmalarının daha görünür ve ulaşılabilir olması için üniversitelerine resmi topluluk başvurusunda bulundular.

Yıllardır bir arada ve dayanışma içinde olan Ege Üniversitesinden lubunyalar geçtiğimiz hafta cuma günü ( 11 Mart ), resmileşerek dayanışmalarını daha da güçlendirmek için üniversitenin Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına (SKS) resmi başvuru yaptılar! ÜniKuir Derneğinin  örgütlenme ve dayanışma danışmanlığından da faydalanan öğrenciler; başvuruyu heyecanla beklediklerini, başvuru sürecinin üzerine titrediklerini ve gelecek karardan umutlu olduklarını aktarıyorlar.

 

“Akran dayanışması çok önemli ve biz bunu daha ulaşılabilir kılmak istiyoruz, hiçbir lubunyanın yalnız hissetmemesi temel hedefimiz.”


Başvuruyu gerçekleştiren LGBTİ+ aktivist öğrencilerden Zeynep; neden kulüpleşmek istediklerini, başvuru süreçlerini, Ege Üniversitesi ve İzmir’deki lubunların dayanışmalarını derneğimize değerlendirdi:


“Başvuru sürecinde arkadaşlarımla aramdaki dayanışmayı çok yoğun bir şekilde hissettim, LGBTİQ+’lar olarak sosyal bağlarımızın ve birbirimize sağladığımız sosyal destek mekanizmalarının iyi oluş halimizi korumamızda ne kadar olumlu etkisi olduğunu yeniden gördüm. Her öğrencinin bu dayanışmaya ulaşımı yok, resmi statüde bir topluluk olmayı istememizin sebeplerinden biri de daha görünür ve ulaşılabilir bir topluluk olarak öğrencilerin hem sosyal hem akademik dayanışmaya katılımını kolaylaştırmak. Akran dayanışması çok önemli ve biz bunu daha ulaşılabilir kılmak istiyoruz, hiçbir lubunyanın yalnız hissetmemesi temel hedefimiz. Topluluklar haftasında birçok topluluğun standı kurulurken okula bin bir hevesle kaydolan lubunya öğrencilerin de gideceği bir stant olsun istiyoruz.


Biz hem Ege Üniversitesindeki hem de İzmir’deki öğrenciler olarak yıllardır bir araya gelip sosyalleşiyoruz, sanatsal ve akademik üretimler gerçekleştiriyoruz. Şimdi bunu okul tarafından tanınan resmi statüde bir öğrenci topluluğu olarak yapmak ve çalıştığımız alanlarda okulumuzu temsil etmek istiyoruz çünkü Ege Üniversitesinde toplumsal cinsiyet ve kuir araştırmaları yapan bir topluluğun olmaması büyük bir eksik. Bilim çevrelerinin bu alanlara olan merakı ve bu alanlarda yapılan çalışmalar gittikçe artıyor. Beliren ihtiyaca cevap olarak Ege Üniversitesinde yapılacak olan araştırmaların niteliğini ve niceliğini artırmayı, akademisyenlerle öğrencilerin organik bağlarını güçlendirerek bir arada çalışmalarını teşvik edecek bir ortam yaratmayı ve aynı zamanda öğrencilere yeni sosyalleşme alanları açmayı hedefliyoruz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish