silivri

Öğrenciler Berke ve Perit ile Dayanışmak için Silivri Cezaevi Önündeydiler

Boğaziçi Üniversitesine Melih Bulu’nun kayyum rektör olarak atanmasının dün (2 Ocak) 1. yıldönümüydü. Berke’ye Perit’e Özgürlük Kampanyasının çağrısıyla arkadaşları, avukatlar ve aileler, 89 gündür Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan arkadaşları Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen ile dayanışmak ve 7 Ocak’ta görülecek ilk duruşmalarına çağrıda bulunmak üzere Silivri’de basın açıklaması yaptılar.

Öğrenciler, hem davanın ilk duruşmasına çağrıda bulunmak hem de Berke’ye ve Perit’e destek olmak için Silivri’ye giderken cezaevine bir kilometre kala yolda jandarma ekipleri tarafından kontrol noktasında durduruldular. Bunun üzerine öğrenciler bulundukları yerde şiir okumaya başladılar. Jandarma öğrencilerin şiir okumasını ve gazetecilerin görüntü almasını engellemeye çalıştı.

Öğrenciler engellemelere rağmen Silivri Cezaevi önüne giderek “Alacağız Dostlar Alacağız Sizi” pankartıyla açıklamalarını gerçekleştirdiler. Öğrenciler açıklamalarında Berke ve Perit’in eğitim haklarının engellenmesine ve cezaevi koşullarına tepki gösterdiler. 7 Ocak’taki duruşmaya çağrı yaparak: “Daha önce 11 arkadaşımızı nasıl aldıysak Berke ve Perit’i de öyle alacağız. 7 Ocak’ta ‘almaya geldik dostlar sizi’ diye hep birlikte haykıracak, arkadaşlarımızı alacağız. Herkesi mücadeleyi, umudu büyütmeye; direnişi bir adım daha öteye taşımaya çağırıyoruz.” dediler.

Avukatların ziyaretlerinin ardından öğreniciler Berke’nin ve Perit’in göndermiş olduğu mesajları okudular.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish