FGbYBdLXwAA-upA

Barınamıyoruz Diyen Öğrencilerin Ankara Eylemine 90 Gözaltı

Barınamıyoruz Hareketi’nin 12 Aralık’ta Ulus Meydanında düzenleyeceği eylem öncesi, öğrencileri İzmir ve İstanbul’dan taşıyan otobüsler Ankara girişinde durduruldu. Pek çok öğrenci otobüslerinin şehre girişinin engellenmesiyle darp edilerek gözaltına alındı. Barınamıyoruz Hareketi Ankara içinde yapılan eylemlerde gözaltına alınanlarla birlikte 90’ı aşkın kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Gözaltına alınanların tamamı geç saatlerde serbest bırakıldı.

Yurt ücretlerindeki artış, yetersiz yurt kapasitesileri, yüksek kiralar, düşük burslar ve yurtlardaki kötü koşullar sebebiyle “Barınamıyoruz” diyerek bir araya gelen üniversite öğrencilerinin oluşturduğu Barınamıyoruz Hareketi Eylül ayından beri eylemlerini sürdürüyor. Seslerini; parklarda, banklarda sabahladıkları eylemlerle duyuran öğrenciler barınmaya dair yaşadıkları problemlerin giderilmesini talep etmişlerdi. Mecliste bütçe görüşmelerinin yapıldığı bu günlerde; Hareket, seslerini duyurabilmek üzere Ankara Ulus Meydanında “Barınamıyoruz” protestosu düzenlemek için #GençlerleYürü sloganıyla çağrı yaptılar. Ancak Ankara Valiliği eyleme izin verilmeyeceğini duyurdu. Bunun üzerine öğrenciler: “Bu gece yola çıkıyoruz, yarın Ankara’dayız”  diyerek sosyal medya üzerinden karara tepki gösterdiler. Milletvekilleri, dayanışmalar ve sanatçılar da öğrencilerin öğrencilerin çağrılarına destek oldu ve demokratik hakların engellenmeye çalışılmasına tepki gösterdi.

İzmir ve İstanbul’dan otobüslerle eyleme gelen öğrenciler sabah saatlerinde Ankara girişinde durduruldu. Öğrenciler “Milyonlarca genç aç, yoksul, borçlu, barınamıyor ve bu gençlerin Ankara şehrine girişi hukuksuz, asılsız bir Ankara Valiliği talimatıyla engelleniyor. Biz bu ülkenin gençleri değil miyiz?”  diyerek tepki gösterdi.

Yaklaşık 50 öğrencinin Ankara girişinde durdurulan otobüslerde  darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltı anını görüntülemek isteyen gazetecilerdenNebiye Arı, Hilal Işık ve Yağmur Kaya da polis tarafından gözaltına alındı. 

Öğrencilerin yapmayı planladığı protestolar Ulus’a çıkan yollarda devam etti. Kızılay ve Ulus Meydanı çevresinde çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. Barınamıyoruz Hareketi, 90’dan fazla öğrencinin gözaltına alındığını duyurdu ve herkesi dayanışmaya davet etti.

Öğrencilerin protesto hakkını kullanmalarının engellenmesi Meclis’te de gündeme taşındı. Muhalefet milletvekilleri hem sosyal medyadan hem de mecliste yaptıkları konuşmalarla emniyete ve hükümet yetkililerine tepkilerini gösterdiler, öğrencilerle dayanışma içinde olduklarını beyan ettiler.

Emniyette, HDP milletvekilleri Oya Ersoy ve Abdullah Koç, CHP milletvekilleri Aysu BankoğluAlpay AntmenOrhan Sarıbal ve Süleyman Bülbül,  gözaltına alınan öğrencileri ziyaret ettiler. Ankara ve İzmir Baroları da yayınladıkları açıklamalarla gözaltıların hukuka aykırı olduğunu ve konunun takipçisi olacaklarını belirttiler.

Barınamıyoruz Hareketi de yaşananlara dair bir açıklama yayınladı. Açıklamada yapılan bütçe görüşmelerinde gençlerin yaşadığın sorunlara bütçe ayrılarak çözülebileceğini ancak çözmediklerine değinilerek Barınma başta olmak üzere bütün haklarımızı almak için kararlıyız. Genciz, buradayız, hazırız, öfkeliyiz ve coşkuluyuz ” denildi. Gözaltına alınan 90’ı aşkın kişi gece geç saatlerde serbest bırakıldı.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish