sbf

Cebeci Kampüsünde Yaşanan Saldırılara Karşı Öğrenciler: “Hiçbir Baskı ve Saldırıya Boyun Eğmeyeceğiz!”

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne, Ülkü Ocaklarından bir grup iki gün art arda saldırı gerçekleştirdi. Dün yaşanan bıçaklı saldırının ardından yaklaşık 150 kişilik faşist grup polis ve Özel Güvenlik Birimi (ÖGB) eşliğinde üniversiteden çıkarak yürüyüş yaptılar. Yaşanan saldırılara karşı Ankara Üniversitesi öğrencileri Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezinde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, İnsan Hakları Derneğinden ve Çağdaş Hukukçular Derneğinden (ÇHD) temsilciler de katıldı.

Okunan basın açıklamasında gerçekleşen bu saldırılarda ÖGB’nin işbirliği içerisinde olduğu vurgulandı. Açıklamada “Söz konusu grup, okul içerisindeki arkadaşlarımıza saldırmaya kalkmış, cinsiyetçi küfür ve hakaretlerde bulunmuş, en nihayetinde de arkadaşlarımıza bıçaklı bir saldırıya yeltenmiştir. Söz konusu saldırının ÖGB Amiri Aslan Duran’ın üniversitemizin öğrencisi olan arkadaşlarımızdan birini okuldan atmaya yeltenmesi ve bunun üzerinden gerginlik çıkarmaya çalışmasından sonra başlamış olması özel güvenlik birimlerinin Ülkü Ocakları’na mensup faşistler ile beraber hareket ettiğinin açık bir göstergesidir.” denildi. Ayrıca kampüs içerisine üniversiteden olmayan kim olduğu belirsiz kişilerin kesici-delici aletlerle girilebilmesinin de bu işbirliğinin açık bir göstergesi olduğunun altı çizildi.

Öğrenciler, Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne, Ankara Emniyetine ve Ankara Valiliğine öğrencilerden herhangi birinin can güvenliğine gelecek zararın onların sorumluluğunda olduğunu söyleyerek üniversitenin söz konusu çetelerden arındırılması için gerekli soruşturma ve kovuşturma yapılması çağrısında bulundular. Öğrenciler anayasal-demokratik haklarını kullanarak engellenmek istenen forumu yapacaklarını, hiçbir baskı ve saldırıya boyun eğmeyeceklerini belirterek; 14 Aralık Salı günü bütün üniversite bileşenlerini, ülkenin genel gündemi haline gelen ekonomik krizi konuşmaya davet ettiler.

Ne Oldu?

9 Aralık Perşembe günü Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsünde bulunan Siyasal Bilgiler Fakültesinde (SBF) Mülkiye Dayanışması’nın çağrısıyla öğrenciler, “geçinemiyoruz” diyerek ekonomik krizi konuşacakları bir forum düzenleyeceklerdi. Forumdan bir gün önce çarşamba günü ise faşist bir grup forumun yapılmasını engellemek üzere üniversiteye girmiş öğrencilere saldırdı. Saldırının ardından üniversiteye giren polis önce saldırıya müdahale etmedi ve sonra da saldırıya tepki gösteren üniversitelilere biber gazıyla saldırdı. Yaşananların ardından Mülkiyeliler Dayanışması açıklama yayınlayarak 14 Aralık Salı Gününe tekrar forum çağrısını yineledi.

Faşist grubun saldırısı dün de devam etti. Faşistler bahçede bulunan üniversitelilere saldırdı. Ardından üniversiteye giren polis ise öğrencilerin ve saldırganların arasına girerek öğrencileri üniversiteye kilitledi. Bu sırada faşistlerin ellerindeki bıçak öğrenciler tarafından kaydedildi. Saldırının ardından dayanışma çağrısı ile üniversiteye gelen öğrencilere gözaltı yapan polis saldırganlara yine müdahale etmedi. Üniversitenin etrafında toplanan faşistler polis eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish