Hacettepe Üniversitesinde Neler Oluyor?

Cinsel Taciz Önleme Birimleri Aktifleştirilsin!

Geçtiğimiz günlerde Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde bir kadın Petrika Gavri isimli öğrenci tarafından taciz edildi. Tacize uğrayan kadının güvenlik birimine durumu anlatmasına rağmen fail hakkında herhangi bir işlem yapılmadı. Bunun üzerine kadın öğrenci, yaşadıklarını sosyal medya üzerinden paylaştı ve çok sayıda destek mesajı aldı. Ayrıca şahsın daha önceden de başka kadınları da taciz ettiği ortaya çıktı.

Öğrenciler, tüm destek mesajlarına ve öğrencinin ifşasına rağmen üniversite yönetiminin aksiyon almamasına sosyal medya üzerinden #hacettepetacizesessizkalma diyerek tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Kadın Çalışmaları Topluluğu yayınladıkları yazı ile güvenli kampüsler için yeterli önlemlerin alınmasını ve rektörlüğün olaya dair soruşturma başlatarak sürece müdahil olmasını” talep etti. Topluluk, üniversitelerindeki Cinsel Taciz Önleme Birimlerinin aktifleştirilmesinin bugün için aciliyetini hatırlattı.

Hacettepe Üniversitesinden 13 topluluk tacizlere karşı açıklama yayınlayarak “Güvenli Kampüsler için Önlem Alınsın!” dedi. Topluluklar taleplerini şöyle sıraladı:

– Güvenli kampüsler için yeterli önlemlerin alınmasını, güvenliğin tacizlerin önüne geçecek işlevsellikte olmasını,
– Rektörlüğün olaya dair soruşturma başlatarak sürece dahil olmasını ve sürecin şeffaf bir şekilde işletilmesini,
– Tüm bu süreç içerisinde Petrika Gavri adlı şahsın kampüse girişinin engellenmesini talep ediyoruz!

#hacettepeyurtücretleridüşürülsün

Bir taraftan güvenli kampüs talep eden Hacettepe Üniversitesi öğrencileri bir yandan da üniversitelerindeki yurtlara gelen zamlara karşı barınma haklarını savunuyor ve  #hacettepeyurtücretleridüşürülsün diyorlar. Barınma gibi temel bir hakkın ticari anlayıştan uzak bir şekilde düzenlenmesini talep eden öğrenciler, eşitlikten uzak ücretlerin öğrencilerin öğrenimlerine devam etmesini zorlaştırdığını belirterek yurtların aylık ücretlerinin düşürülmesini talep ediyorlar.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish