haberlerlesiyasetçilerinsoylemlerirtwitter

Haberlerdeki Üniversite Raporlarının Dördüncüsü Yayınlandı: Siyasetçilerin Söylemleri

Sivil Alan Araştırmaları Derneği olarak öğrenci aktivizmine dair haberleri taradığımız ve analizini yaptığımız medya raporlarının dördüncüsü yayınlandı! 

Gazeteci Beyza Kural’ın kaleme aldığı, Burak Özçetin’in danışmanlığını yaptığı bu raporumuzda siyasetçilerin öğrencilerden nasıl bahsettikleri ve bu ifadelere hükümet yanlısı yayın organlarında nasıl yer verildiğini inceledik. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözlerine yer verilen ve genel örüntüyü temsil ettiğini düşündüğümüz 6 habere söylem analizi uyguladık. Haberin tonunu, başlıkları, demeçlerin haberlerde nasıl yer aldığını ve kullanılan fotoğrafları inceledik. Siyasetçilerin özellikle itham içeren açıklamalarını farklı kaynaklardan doğrulamadan aktaran ifadelerin bulunduğu ve ayrımcılık ve nefret söylemi içeren cümlelerin bunların belirtilmeden aktarıldığı haberleri negatif olarak yorumladık. Siyasetçilerin sözleri dışındaki bölümlerde hedef gösterme ve ayrımcı ifadelerin olmadığı haberleri nötr olarak kategorize ettik. Siyasetçilerin sözlerini; öğrenciler başta olmak üzere diğer tarafların sözleriyle veren, talepleri de aktaran haberleri ise pozitif kategorisine almayı planladık. Ancak 6 haberin tamamı negatif kategoride yer aldı.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish