hakkıvar3tw (1)

Üniversitelerde CTS’lere Başvuru Haktır! #HakkınVar

Türkiye’deki feminist mücadelenin üniversitelerdeki en önemli kazanımlarından biri Cinsel Taciz ve Saldırıya Karşı Destek Birimleridir (CTS). CTS Birimleri, öğrencinin sesini çıkarmaktan korkmadığı ortamı sağlar. Öğrenci birime bir şikayetle gittiğinde, ona yol gösterir ve destek olur. Cinsiyetsiz ve güvenli kampüs imkanı yaratır ve bunun korunmasına dair sorumluluğu taşır. Öğrencinin yanında ve fail kim olursa olsun onun karşısındadır. 

Öğrencilerin kampüste her türlü taciz, şiddet ve ayrımcılıktan uzakta rahat bir şekilde hayatlarını sürdürmeleri için kurulan CTS Birimleri, Boğaziçi Direnişi sürerken Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu (CİTÖK) koordinatörünün ücretsiz izne çıkarılması ve CİTOK’ün faaliyetinin bu yolla engellenmesiyle iyice gündeme geldi. Ankara Üniversitesinde 2012’de ilk CTS Biriminin kurulmasıyla beraber, üniversitelerde CTS birimlerinin açılmasına, yaygınlaştırılmasına, sürdürülebilirliğine, etkin bir şekilde işletilebilmesine ve öğrencilerle arasındaki güven tahsisinin oluşturulmasına dair yoğun çabalar başladı. Sadece akademisyenler değil; öğrenciler de CTS birimlerinin açılması ve cinsel taciz ve saldırıya karşı politika belgelerinin yazılmasına dair taleplerini dile getirdiler ve seslerini yükselttiler. Yakın dönem örneklerinden biri ise, 2020 senesinin sonunda Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinin mücadelesi sonucunda üniversitede Cinsel Tacizi Önleme Biriminin açılmasına karar verilmesi. 

Bir yandan feminist ve kuir akademisyen ve öğrenciler bu anlamda mücadeleleri sürdürürken bir yandan da İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmasına dair işleyen süreçle, kadın üniversitelerinin açılmasıyla, toplumsal cinsiyet ifadesinin geçtiği derslerin ve içeriklere uygulanan sansürle, LGBTİ+ öğrencilere uygulanan sistematik şiddet ve ayrımcılıkla ve üniversitelerde giderek artan baskı ve dayatmalarla baş etmeye çalışıyorlar. Öğrenciler hiçbir kazanımdan vazgeçmiyor ve sürdürdükleri dayanışmadan ve mücadeleden güç buluyorlar.

Öğrencilerin CTS Birimlerinin açılması talepleri ve açılmasına dair mücadeleleri meşrudur. Cinsel saldırı, taciz ve şiddete karşı, CTS birimi bulunan üniversitelerde CTS’lere başvuru #HakkınVar!

CTS’lerin kurulması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için ses ver! 

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish