ist_kadikoy_bogazici_dayanismasi_eylem_27mart2021

Boğaziçi Direnişine Destek Veren Öğrencilerin KYK Kredi ve Bursları Kesildi

Ocak ayının başında, Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak atanmasının ardından başlayan direniş devam ederken öğrencileri yıldırmaya yönelik saldırılar da devam ediyor.

Direniş boyunca öğrenciler gözaltılarla, tutuklamalarla ve soruşturmalarla karşılaşmış; kampüslerine alınmamış, gökkuşağı bayrağı suç unsuru olarak gösterilmiş, yönetimin keyfi uygulamalarıyla yarı zamanlı hocaların ders vermesi engellenmişken şimdi de öğrencilerin öğrenim kredi ve bursları kesildi.

İstanbul Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Valiliğe gönderilen ve öğrencilere iletilen yazıda; Direnişe destek veren en az 100 öğrencinin kredi ve bursunun, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünün yazısına istinaden kesildiği belirtildi. Öğrencilerin kredi borçlarını Temmuz 2023’ten itibaren ödemeleri isteniyor.

BirGün Gazetesinin haberinde, idare mahkemelerinin “öğrenciler hakkında kesinleşmiş bir hüküm olmadığı için”  öğrencilerin kredi ve burslarının kesilemeyeceğini belirttiğini ancak kararın buna rağmen alındığı yazıyor.

tr_TRTurkish
tr_TRTurkish